Dünya Abaza Kongresi Başkanı Ekzekov KAFFED’i Ziyaret Etti

Dünya Abaza Kongresi (DAK) Yüksek Konsey Başkanı Musa Ekzekov ve beraberindeki heyet, 23 Ekim 2018 Salı günü Kafkas Dernekleri Federasyonu'nu (KAFFED) ziyaret etmiştir. KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve KAFFED yöneticileri ve KAFFED Abhazya Çalışma Grubu üyeleri ile yapılan görüşme sonrasında halkımızın da katılımları ile Ankara Çerkes Derneği'nde bir toplantı yapılmıştır. 

p>

Musa Ekzekov yeni yapılanma süreci ve yapılan çalışmalar hakkında KAFFED Yöneticilerine ve katılımcılara bilgi verdi. Siyasete girmeden kültür, sanat, edebiyat gibi alanlara yoğunlaşmayı hedeflediklerini belirtti. İşbirliği ve dayanışmanın önemini vurgulayan Sayın Ekzekov “Gücümüz birliğimizden geçiyor. Abhazya ve Abazaşta’da herkesin yüreği sizinle beraber.” dedi.

p>

Toplantıda katılımcılar, Ekzekov'a Abhazya-Diaspora ilişkilerinin geliştirilmesine ilişkin çeşitli sorular yönelttiler. Ayrıca, vatandaşlık işlemlerinin kolaylaştırılması ve yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı. Ziyaret heyetinde yer alan Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Harazia'nın daha önce Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi (Demografya) Başkanı iken KAFFED ile Demografya arasında vatandaşlık işlemlerini de kapsayan bir işbirliği protokolü imzalanması konusunda görüş birliğine varılmıştı. Bu protokolün daha fazla gecikme yaşanmaksızın hayata geçirilmesinin önemi vurgulandı.

p>

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ise yaptığı konuşmada, heyete ziyaretleri için teşekkür ederek Federasyonun tüm Kuzey Kafkas halklarını kapsayan yapısını ısrarla sürdürmeye devam ettiğini, sorunların çözümü için güç birliğinin bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

p>

Ziyaretin sonunda Musa Ekzekov'a KAFFED tarafından içeriği hazırlanarak Milli Eğitim Bakanlığına hibe edilen Ortaokul Seçmeli Abazaca Ders Kitaplarından bir set hediye edildi. Ayrıca toplantı sonunda yapılan tören ile KAFFED Abhazya Çalışma Grubu üyesi Hışba Ekrem Akbaş'a, 1992 yılı Bağımsızlık Savaşı'ndaki etkin rolü ve savaş sonrasında Abhazya'ya verdiği sosyal, kültürel ve ekonomik destekler nedeniyle "Ahıdz Apşa (Ахьӡ Аҧша) Devlet Nişanı" takdim edildi.

p>

 

{gallery}/haber/federasyon/2018/Ekzekov{/gallery}

 

 


nanKaffed

Share