KAFFED Adigey Kültür Bakanı Avutle Yure ve Adigey Devlet Üniversitesi Rektörü Hunoho Raşit ile görüştü

Maykop’ta temaslarda bulunan Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) heyeti, Adıgey Kültür Bakanı Avutle Yure  (Аутлев Юрий) ve Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü  Hunoho Raşit (Хунагов Рашид)  ile bir araya geldi.
 
Kültür Bakanı Avutle Yure  ile diaspora ve anavatan arasındaki sosyal ve kültürel işbirliğinin artırılması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
Karşılıklı çocuk ve gençlik kamplarının ulaştığı başarıdan duyulan memnuniyet dile getirilerek bu kampların devam etmesi için birlikte  çalışılmasına karar verildi.
Kültür Bakanı Yuri Şumafoviç, Türkiye’deki Adige kökenli sanatçılarla da temas kurulması için çaba sarf edilmesini istedi. 
 
Görüşmeye Kültür Bakan Yardımcısı Şıvopçığ Aminat da katıldı.
 
KAFFED heyeti de anadili destekleyen kültürel ve sanatsal projeler geliştirilmesini talep etti.
 
Maykop’taki temasların son gününde Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü  Hunoho Raşit ile de bir araya gelen KAFFED heyeti, üniversitede okuyan öğrencilerin sorunlarını aktararak çözüm önerilerini sundu. Rektör Hunoho Raşit, sorunların büyük kısmının dil ve adaptasyon temelli olduğunun farkında olduklarını, çözümüne ilişkin ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini ifade etti.
 
Görüşmede öğrenci sayısı ve niteliğinin artırılması konusu da gündeme geldi. Bu konuda karşılıklı görüş birliği sağlandı.

nanKaffed
Share