“Bir Umut Yeter” dizisi RTÜK’e ve TV Kanalına şikayet edildi

Kanal D televizyon kanalında yayınlanan “Bir Umut Yeter” dizisinde yer alan bir sahnede Çerkesler bağlamında ayrımcılık ve nefret suçu içeren ifadelerin kullanılması Federasyonumuzda, üye derneklerimizde, derneklerimizin üye tabanlarında ve genel olarak toplumumuzda infiale neden olmuştur. (link: https://videoindirdur.com/video/dilek-hakkindaki-gercekler-bir-umut-yeter-2-bolum-hd-8574e3h4n5a4762444q4p4.html)

p>

Bu yayın şekli ve içeriği, Anayasaya, Türk Ceza Kanunu’na ve diğer ilgili mevzuata da aykırılık teşkil ettiği gibi, aynı zamanda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından belirlenen “Yayıncılık İlkeleri” ve “Yayıncılık Etik İlkeleri”ne açık aykırılık oluşturmaktadır. “Sütü bozuk” gibi ırkçı ifadeleri barındıran söz konusu seviyesiz yayın, etnik ayrımcılık yasağını ihlal ettiği gibi aynı zamanda kadına karşı ayrımcılık yasağını da doğrudan ve net bir şekilde ihlal etmektedir.

Hukuka ve ahlaka aykırı bu yayın Fedarasyonumuz tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) ve Kanal D Yönetimi'ne şikayet edilmiştir.

RTÜK ve Kanal D Yönetimi nezdinde bireysel olarak da yoğun başvurular ve şikayetler yapılmaktadır.

 


nanKaffed

)

Share