Ayaayra Coşku ile Kutlandı

Ayaayra Abhazya Zafer Bayramı Ankara Çerkes Derneği'nde yapılan etkinlikler ile kutlandı.

Etkinlikler, 24 Eylül günü Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (Kafsam) ve Abhazya Cumhuriyeti Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen "Abhazya'nın 25 Yılı: Bir Değerlendirme" konulu konferans ile başladı.

Konferansın ilk oturumunda Dr. Dünya Başol (Abhazya Stratejik Araştırmalar Merkezi), Turan Akın (Küresel Ticaret Çözümleri Uzmanı), Dr. Muhittin Tolga Özsağlam (Lefke Avrupa Üniversitesi) ve Dr. Mitat Çelikpala (Kadir Has Üniversitesi) Abhazya'nın bağımsızlık ve özgürlüğüne kavuştuğu 1993'den günümüze yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeleri, Abhazya'nın karşılaştığı sorunları ve geleceğe yönelik önerilerini paylaştı.

Konferansın ikinci bölümündeki konuşmacılar Dr. Jade Cemre Erciyes (Abhazya Stratejik Araştırmalar Merkezi), Dr. Ergün Özgür (Leibniz-Zentrum Moderner Orient) ve Elçin Başol (Abhazya Stratejik Araştırmalar Merkezi), Abhazya'nın sosyo-ekonomik yapısı, diaspora-Abhazya ilişkileri ve göçmenlerde kültürlenme süreçleri konularındaki araştırmalarının sonuçlarını sundular.

Büyük bir ilgi ile izlenen konferans güncel sorunlara ilişkin soru ve cevaplarla sona erdi.

Konferanstan sonra Abaza ve Adıge yemeklerinden örneklerin sunulduğu resepsiyona geçildi. Rusya Federasyonu Maslahatgüzarı Aleksander Khapilov, Venezuela Büyükelçisi José Gregorio Bracho Reyes, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen'in de katıldığı etkinlik, Bzeps Keman Grubu, Gupse Seda ve Azar Grubu'nun gösterileri ve Elbruz Halk Dansları Topluluğu üyelerinin oyunları ile coşkulu bir şekilde tamamlandı.


  Rusya Federasyonu Maslahatgüzarı Aleksander Khapilov

 

 


  Venezuela Büyükelçisi José Gregorio Bracho Reyes  Konya Milletvekili Abdüllatif Şener Bzeps Keman Grubu ile  Gupse Seda Özdemir  Azar Grubu

 


 


nanKaffed

Share