Murat Kumpil Dönüşçülerle Görüştü

Adıgey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Murat Kumpil 31 Temmuz 2018 günü tarihsel anayurtlarına yerleşen dönüşçüler ile görüştü. Toplantıya Adıgey Başbakanı Murat Thakuşinov, Eğitim ve Bilim Bakanı Anzur Kerashev, Milliyetler, Soydaşlarla İlişkiler ve Medya Komitesi Başkanı Asker Shkhalakhov, Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü Raşid Hunagov, Maykop Teknik Üniversitesi Rektörü Sayda Kuizheva, Adıgey Yapı Bakanı Vyaçeslav Shopin, Maykop Belediye Başkanı Alexey Petrusenko ve DönüşçülerAdaptasyon Merkezi Başkanı Askhad Guchetl de katıldı.

Adıgey Devlet Başkanı dönüşçülerin tarihsel anayurtlarına adaptasyonu için yetkiller tarafından sistemli çalışmalar yapıldığını, 1 Ağustos 2018'in Adıgey'de Dönüş Günü ilan edilmesinin 20. yıldönümü olduğunu, 20 yıl önce Kosova'dan Adıgelerin anayurtlarına döndüğünü, bu deneyimin Suriye'den dönen Adıgelerin sorunlarının çözümünde yardımcı olduğunu, Suriye'den yaklaşık 800 kişinin Adıgey'e döndüğünü, Türkiye, Suriye, Ürdün, İsrail ve diğer ülkelerden Adıgeye dönenlerin sayısının 2000'i aştığını söyledi.

Rusya'nın milliyeti ve dini ne olursa olsun soydaşları desteklediğini belirten Kumpil, Adıgelerin anayurda dönmesinden mutluluk duyduklarını, dönenlerin bilgi ve yetenekleri ile Adıgey'in kalkınmasına katkıda bulunduklarını, bu dayanışmanın sadece Adıgey için değil, diasporada yaşayan Adıgelerin kimliklerini ve kültürlerini koruması açısından da  çok önemli olduğunu vurguladı.

Toplantıda dönüşçülerin toplumsal ve kültürel adaptasyonu konusunda yapılması gerekli çalışmalar değerlendirildi.

Adıgey Devlet Başkanı Kumpil 1 Ağustos'ta "Dönüş Günü" vesilesi ile yayınladığı mesajında da dönüşçülere her konuda yardım edeceklerini, diasporada yaşayan Adigelerle ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiklerini belirtti.

Kaynak: Adıgey Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı sitesi, 31 Temmuz 2018 ve 1 Ağustos 2018

p>


nanKaffed

Share