Abhazya Dışişleri Bakanlığı 25. Yılında

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Abhazya Bağımsızlık Savaşı zaferinin ardından kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Dışişleri Bakanlığı konferans salonunda gerçekleştirilen toplantı, Dışişleri Bakanı Daur Kove’nin hoşgeldiniz konuşmasıyla açıldı. Kove konuşmasında ayrıca Abhazya Cumhuriyeti’nin dış politikası konusunda kısa bir bilgilendirme yaptı.

Toplantıda hazır bulunan Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba’nın ardından konuk temsilciler Güney Osetya Dışişleri Bakanı Dmitry Medoev, Transdinyester Moldova Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vitaliy İgnatiev, Rusya Dışişleri Bakanlığı direktörlerinden Alexei Pavlovski kutlama mesajlarını ilettiler. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un kutlama mesajının okunmasının ardından günün hatırası olarak Dışişleri Bakanı Daur Kove ve Transdinyester Moldova Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Vitaliy İgnatiev, iki ülke arasında hazırlanan dostluk ve işbirliği anlaşmasını imzaladılar.

Etkinliğin sonunda konuklara Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile ilgili bir belgesel gösterimi yapıldı.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Abhazya Dışişleri Bakanı Daur Kove'ye gönderdiği mesajda "Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Abhazya’nın bağımsızlık mücadelesinde kurulmuş, Bağımsızlık Savaşı’ndan sonra da Abhazya’nın tüm dünyada tanınması için çok önemli çalışmalar yapmıştır. Abhazya’nın bağımsız, özgür ve müreffeh bir ülke olarak gelişmesini sürdüreceği inancımız tamdır. Ortak paylaştığımız hedeflerimizin gerçekleşmesi için disporanın anayurt ile yakından çalışmaya hazır olduğunu tekrar vurgulamak isterim." dedi ve 25. kuruluş yıl dönümünde tüm Dışişleri Bakanlığı çalışanlarını kutladı.

 


nanKaffed

Share