Tsipine Aslan’ı Saygıyla Anıyoruz

Aslan Tsipine, Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nin önemli bir biliminsanıydı. Doktora tezini "Çerkeslerde Mit ve Epik Gelenekler" üzerine yapmıştı. Kabardey-Balkar Beşeri Araştırmalar Enstitüsü'nde Çerkes Folkloru Bölüm Başkanıydı, Uluslararası Adıge Akademisi üyesiydi.

Çerkes folkloru konusunda en önemli araştırmacılardan biriydi. Geleneksel Çerkes kültürünün derlenmesi ve anlaşılmasına yönelik çok kapsamlı bilimsel çalışmaları bulunuyordu.

Çalışmaları sadece bilimsel dergilerdeki makalelerde, konferans tebliğlerinde, gazete yazılarında kalmadı. Unutulmaya başlayan geleneksel Çerkes kültürünün korunması ve yaşatılması konusunda olağanüstü yaratıcı ve etkili çalışmalar gerçekleştirdi.

Aslan Tsipine'nin ısrarlı çabaları ile Yeni Yıl Çerkes takvimine göre 22 Mart günü Nalçık'taki Abhazya meydanında binlerce kişi tarafından kutlanılıyor, artık düğünler Çerkes gelenek-göreneklerine göre düzenleniyor...

O, bir siyasetci değildi. Sadece halkına ve kültürüne aşıktı. "Çerkes isen Çerkes gibi davranmalısın" diyen, halkı ve kültürü için çalışan bir biliminsanıydı...

29 Aralık 2010 tarihinde katledildi.Bu tarihte Çerkesler iyi bir insanı, değerli bir akademisyenini kaybetti. Kendisini saygıyla ve özlemle anıyoruz.

[Fotoğraflar Kaynak: Fond Adygi]

p>
div>

{gallery}/haber/kafkasya/2012/tsipine{/gallery}


nanKaffed

]

Share