Kabardey-Abhazya Yolu Yapılıyor

Kabardey Balkar-Karaçay Çerkes ve Abhazya'yı bağlayacak otoyolun inşası için anlaşma yapıldı. Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nde Elbruz (Oşhamafe) dağı yamaçlarındaki Azau Çayırı'ndan başlayacak yol, Karaçay Çerkes Cumhuriyeti'nde Kuban vadisinden geçip, Abhazya'daki Kodor Geçiti üzerinden Oçamçira'ya bağlanacak. Otoyol Çin Demiryolları (CREC) şirketi ile Rusya'nın Regional'nyye Proyekty (Региональные Проекты) şirketi tarafından inşa edecek. Bu konudaki ön anlaşma 24 Kasım günü Moskova'da imzalandı.

p>

2.7 milyar dolar tutacağı tahmin edilen proje kapsamında otoyolun yanısıra Elbruz bölgesinde turizm tesisleri, Baksan'da havaalanı ve Oçamçira'da liman inşa edilmesi de öngörülüyor. Anlaşmanın imza törenine Abhazya, Kabardey Balkar ve Karaçay Çerkes'ten delegasyonları katıldı.

Abhazya Devlet Başkanı Yardımcısı Vitali Gabniya, "Sohum Askeri Yolu'nun canlandırılması iyi bir düşünce. Bu yol ile birlikte büyük, modern bir liman inşa edilmesi sürdürülebilir büyüme sağlayacak." dedi. Abhazya törende gözlemci olarak yer aldı. Gabniya projenin Abhazya'ya doğrudan bir yükümlülük getirmediğini, fakat projenin gerçekleşmesini desteklediklerini belirtti. Kabardey Balkar ve Karaçay Çerkes'ten gelen yetkililer Kuzey Kafkasya'da sürdürülebilir kalkınma açısından önemli buldukları bu projeyi desteklediklerini açıkladılar. Projenin 2016 yılında başlaması ve tüm bileşenleri ile 2025 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Foto: Oşhamafe yamaçlarındaki Azau'dan bir görünüm.

Kaynak: TASS

p>

 


nanKaffed

Share