Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünden Çerkes Sürgünü Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin 21 Mayıs'ın Çerkes sürgününün 151. yıl dönümü olduğunu hatırlatan sorusuna cevaben;  "Rus İmparatorluğunun Kafkasları istilası, işgali ve ilhakı sırasında vuku bulan çarpışmalarda, keza 21 Mayıs 1864’teki nihai ateşkesten sonra yürütülen sistematik baskı ve katliamlar neticesinde Kafkasya halklarından yüzbinlerce kişi hayatını kaybetmiş, geriye kalanların büyük kısmı kitleler halinde Osmanlı İmparatorluğu’na sığınmıştır.

p>

Uluslararası zeminde fazlasıyla hakettiği aksi henüz bulmadığını üzülerek gördüğümüz bu trajedide yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyor, başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşayan torunlarına başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

Bu büyük trajedi sırasında hayatını kaybedenlerin hatırası önünde saygıyla eğilirken, herkese adil bir hafıza temelinde gelecek nesillere daha barışçıl, daha huzurlu bir dünyayı nasıl bırakabileceğimizi birlikte düşünme çağrımızı yineliyoruz"
dedi.

p>

Kaynak: http://www.mfa.gov.tr/sc-16_-21-mayis-2015_-disisleri-bakanligi-sozcusu-tanju-bilgic_in-cerkes-surgunu-hakkindaki-bir-soruya-cevabi.tr.mfa

p>
nanKaffed

Share