Medet Önlü Davası Başladı

Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü cinayeti davasının ilk duruşması 22 Mayıs Cuma günü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmadan önce Ankara Adalet Sarayı önünde Medet Önlü’nün ailesi, Kafkas sivil toplum kuruluşları ile Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Mazlumder'in imzaladığı bir basın açıklaması okundu. Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Zeki Kartal tarafından okunan açıklama şöyle:

Sayın basın mensupları,
Yaşam hakkına duyarlı yabancı devletlerin, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri,
Medet Önlü'nün saygıdeğer dostları,

Bugün burada, bundan iki yıl önce, 22 Mayıs 2013’te, planlanmış bir suikast sonucu yaşamını yitiren diasporanın değerli ismi, Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü’yü anmak ve ilgili davanın ilk duruşmasına katılmak için toplanmış bulunuyoruz.

p>

Bizleri tam anlamıyla tatmin etmeyen iki yıllık soruşturma aşamasının ardından, bu süreçte yaşanan aksaklıkların ve ihmallerin gölgesinde nihayet dava açılmıştır. Bu iki yıllık dönemde sadece tetikçi tutuklanabilmiştir. Katillere yardım ve yataklık eden şüpheliler tutuksuz yargılanmakta, cinayeti planlayan ve azmettirenler de serbestçe dolaşmaktadır.

p>

Yapılacak yargılamadan beklentimiz; bu suikastin tam anlamıyla ve her yönüyle aydınlatılması, faillerin ve işbirlikçilerinin tamamının ve arkalarındaki güçlerin tespit edilmesi, cezalarını çekmelerinin sağlanmasıdır. Aksi takdirde gerçek adalete ulaşılamayacak ve Medet Önlü suikasti Türkiye Cumhuriyeti tarihinin kara lekelerinden biri olacaktır.

p>

Aşağıda adı geçen kurumlar olarak bizler, bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve adalet arayışımızı sonuna kadar sürdüreceğimizi belirtiyor; insan haklarına duyarlı tüm kişi ve kurumları adaletin gerçekleşmesini sağlamak için destek vermeye davet ediyoruz.

p>

Ölümünün ikinci yıl dönümünde Medet Önlü'yü saygıyla, özlemle  ve rahmetle anıyoruz.

p>

Basın açıklamasından sonra toplu olarak duruşmaya geçildi. Mahkemede sadece cinayeti işlemekten tutuklu olan Murat Aluç hazır bulundu. Aluç’u saklamak ve yardım etmekle suçlanan İbrahim Şimşek Sakarya adliyesinden online olarak mahkemeye bağlandı. Mahkeme Murat Aluç'un tutuksuz yargılanma talebini red etti. İkinci duruşma 7 Temmuz gününe ertelendi.

 


nanKaffed

Share