Abhazya Dönüş Komitesi 22 Yaşında

Abhazya Geri Dönüş Komitesi 22 yaşında. Abhazya işgalci güçlere karşı direnirken, yaşanan tüm zorluklara karşın, öncelikli olarak ele alınan konulardan biri anayurda dönüş oldu. Abhazya Geri Dönüş Komitesi (Demografya) 23 Mart 1993'de kuruldu ve diasporada yaşayan soydaşların anayurda dönmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirdi.

Abhazya yasalarına göre anayurda dönenlere 5 yıl süresince “dönüşçü” statüsünde veriliyor. Bu süre boyunca dönüşçüler barınma ve çeşitli özel yardımlardan faydalanıyorlar.  Geri Dönüş Devlet Komitesi’nin verdiği bilgilere göre, 22 yıllık dönemde Abhazya'ya yaklaşık 8 bin kişi geri dönüş yaptı. Abhazya'ya toplu dönüşlerin en önemlisi Suriye'deki soydaşlarımızın dönüşü oldu. İç savaş nedeniyle Suriye'de yaşayan Abazalardan anavatanına dönmek isteyenler 3 kafile halinde 5 Mayıs-6 Haziran 2012 tarihleri arasında tahliye edilerek Abhazya'ya getirildiler.

Abhazya Geri Dönüş Komitesi'nin 22. yılında, Abhazya'nın Suriyeli soydaşlarımızın dönüşünün başarılı bir şekilde tamamlandığı 6 Haziran'ı "Dönüş Günü" olarak ilan edileceğini umuyor, Abhazya ve diaspora açısından çok önemli faaliyetler gösteren Abhazya Geri Dönüş Devlet Komitesi’ne başarılar diliyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu


Kaynak: Altınpost haber sitesinden alınmıştır

p>
nanKaffed

Share