Abhazya-Adıgey Görüşmeleri

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacımba, resmi görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Adıgey'de Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşinov ile görüştü. Thakuşinov, iki ulusun kökeninin ortak olduğunu, dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve iki ulusun birbirini desteklemesi gerektiğini, Adıgey ve Abhazya'nın sorunlarının aynı olduğunu vurguladı. Hacımba da yaptığı konuşmada Abhazya ve Adıgey arasındaki ilişkilerin her alanda gelişmesi gerektiğini, ortak hafızada savaşların olduğunu, geleceğe bakılması gerektiğini, Abhazya'ın geleceğinin  Kuzey Kafkasya'nın kardeş halkları ile birlikte olduğunu söyledi.

Thakuşinov ve Hacımba'nın konuşmalarından sonra Adıgey Parlamentosu-Adıgey Xace Başkanı Vladimir Narojni, Başsavcı Vasili Poslovski, ünlü Adıge yazar Meşbaşe İshak ve Adıgey Thamateler Kurulu Başkanı Nurbi Guçetl de konuklara hoşgeldiniz dedi.

Toplantıda Abhazya Devlet Başkanı Hacımba, Adıgey Cumhuriyeti Beşeri Araştırmalar Enstitüsü profesörlerinden Şalaho Ebubekir'e "Abhazya Cumhuriyeti Bilim Emekçisi Şeref Madalyası"nı taktı.

Hacımba, 17 Mart günü Adıgey'e geldi ve Adıgey sınırında Adıgey Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşinov ve Başbakan Murat Kumpilov tarafından karşılandı. Heyetler daha sonra Abhazya Bağımsızlık Savaşı'nda 26 Ağustos 1992 günü hayatını kaybeden Adıge gönüllü Adam Huade'nin mezarını ziyaret etti. Hacımba burada yaptığı konuşmada şöyle dedi: "Tarih içinde kanıtlanmış olan kardeşlik ve dostluğumuzdan gurur duyuyoruz. Zorlu bir savaştan geçtik. Bu zorlu yıllarda desteğini gördüğümüz Adıgey halkına teşekkür ederim. Abhazya'da barış ve refah için yaptığınız ve yapmakta olduğunuz katkılardan dolayı şükranlarımı sunuyorum."

Hacımba yarın Abhazya'da şehit düşen gönüllülerin anneleri ile görüşecek.

 

 


nanKaffed

Share