Uluslararası Adıge Kültür Festivali Başladı

VI. Uluslararası Adıge Kültür Festivali Maykop'ta düzenlenen etkinlikler ile başladı. Adıgey Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümünde düzenlenen festivalde Rusya Federasyonu'nun değişik bölgelerinden ve diaspora başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçılar, tasarımcılar, bilim insanları ve kültür emekçileri tarafından çok sayıda etkinlik düzenlenecek. Etkinliklerin büyük bir kısmı Maykop Filarmoni Salonu'nda yer alacak.

Festivalin açılışında bir konuşma yapan Adıgey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov, festivalin dünya genelinde Adıge kültürünün korunması ve geliştirilmesine yönelik kutsal uğraşın önemli bir parçası olduğunu, festivalin çeşitli halkları ve ulusları uyumlu bir şekilde bir araya getirdiğini, günümüzde Adıge kültürünün, kendi özgünlüğünü, rengini ve orijinalliğini kaybetmeden dünya kültürünün bir parçası haline gelmesinden gurur duyduklarını söyledi. Festivale Kafkas Dernekleri Federasyonu adına Badin Müzik Grubu, Çorum Derneği Hatti Halk Dansları Ekibi ve Çerkes Demir El Sanatları sanatçısı Sayın Orhan Halman katılacaklar.

Adıge kültürünün yaşatılması ve tanıtılması açısından önemli bir işlev üstlenen Uluslararası Adıge Kültür Festivali'nin başarılı bir şekilde geçmesini diliyor, Adıgey Cumhuriyeti'nin 23. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.

Adıgey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov


nanKaffed

Share