Binlerce Çerkes Kartal’da Sel Oldu Aktı

Türkiye’nin çeşitli illerinden ve İstanbul'dan gelen dernek yöneticileri, üyeleri ve binlerce Çerkes ve Çerkes dostları, İstanbul Kartal Sürgün Anıtı önünde atalarımızın yaşadığı trajediyi anmak ve sorunlarımızın çözümü için taleplerimizi haykırmak üzere 24 Mayıs günü toplandı .

Etkinliğe, Türkiye'nin dört bir yanında kurulu olan Kaffed üyesi derneklerin yöneticileri ve üyeleri ile birlikte Federasyonumuzun üyesi olmayan dernek ve kuruluşların üyeleri de katıldı.

Ellerinde pankart, döviz ve binlerce bayrak ile katılımcılar, Kartal Trabzonspor Tesisleri önünde kortej oluşturdu. Anavatandan gelen misafirlerin de hazır bulunduğu kortej, CHP Milletvekilleri Engin Özkoç ve Faik Tunay ile Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün katılımlarıyla yürüyüşüne başladı. Çerkeslere yakışan bir düzen içinde ve sloganlar eşliğinde yaklaşık bir kilometrelik yürüyüş sonrasında Sürgün Anıtı'na ulaşıldı. Korteje çevrede bulunan vatandaşlar tarafından büyük ilgi gösterildi.

21 Mayıs etkinliklerine her zaman destek veren Hümeyra Yılmaz ve Mesut Zorlu'nun sunumlarıyla Sürgün Anıtı yanında kurulan sahne programına geçildi.

Çerkes Soykırım ve Sürgünü'nde yaşamını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve yaşamını kaybedenler için dualar okundu. Etkinliğe katkıda bulunanlara ve destek verenlere teşekkür edildikten sonra Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve  Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın mesajları okundu. 

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya açılış konuşmasına Soma’da yaşanan maden faciasında yaşamını kaybedenlere başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileyerek başladı. Atalarımızın yaşadığı trajedi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra Aslankaya, “Bugün burada,  Çerkes Soykırım ve Sürgünü'nün, Rusya ve Türkiye başta olmak üzere tüm ülkeler tarafından tanınmasını, uğradığımız tarihsel haksızlıkların telafi edilmesini talep etmek için toplandık. Muhataplarımız Çerkes Sorunu'nun varlığını kabul etmelidir.  Sorunun tarihsel boyutları ve günümüze yansımaları, Rusya, Türkiye yetkilileri ve Anavatan-Diaspora Çerkes temsilcilerinin katılımı ile uluslararası görüşmelerde ele alınmalıdır” dedi.

21 Mayısların günümüzde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilmesi noktasına, Federasyon ve Derneklerimizin dayanışması ile ulaşıldığını belirten Aslankaya, bu yıl Türkiye genelinde 21 Mayıs etkinliği düzenleyen derneklerimize ayrı ayrı teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen, CHP Milletvekilleri Faik Tunay, Ergin Özkoç ve Kartal Belediye başkanı Altınok Öz konuşmalarında Çerkeslerin acılarını paylaştıklarını ve desteklerinin devam edeceğini söylediler. Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Çerkes Soykırım ve Sürgünü'nün araştırılması için TBMM’e araştırma önergesi verdiğini ve önümüzdeki günlerde bu konunun daha fazla gündeme geleceğini söyledi.  Anavatandan gelen misafirler adına DÇB Başkan Yardımcısı Hafıtse Muhammed konuşma yaptı. Sunucular tarafından okunan metinlerde Çerkes Soykırımı ve Sürgünü ile geçmişte ve günümüzde yaşananlar konusunda bilgi verildi.

Ağıtların okunması sırasında yakılan meşaleler eşliğinde denize çelenk ve karanfiller bırakıldı. Bine yakın meşale ile düzenlenen ve tüm katılımcılara duygulu anlar yaşatan Sürgün Anıtı Yürüyüşü ile etkinlik sona erdi.

24 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Etkinliği organizasyonunda emeği geçen İstanbul'daki Kaffed üyesi dernekler,  Çerkes Kültür Evi ve Demokratik Çerkes Hareketi ile katkıda bulunan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

{gallery}/haber/federasyon/2014/21 mayis{/gallery}

p>

 


nanKaffed

Share