Karşı Kıyı: Abhazya ve Büyük Çerkes Sürgünü Fotoğraf Sergisi

“ Karşı Kıyı: Abhazya ve Büyük Çerkes Sürgünü FOTOĞRAF SERGİSİ “.


İSTANBUL - Çerkes Sürgünün 150. Yılı anma etkinlikleri  kapsamında Kartal Sahil Yolu’ndaki Kafkas Sürgün Anıtı önündeki iskelede  fotoğraf  Sanatçısı Seçkin Yılmaz, tarafından “Karşı Kıyı : Abhazya” ve “Büyük Çerkes Sürgünü” fotoğraf sergisi açılacak.

‘’Yaşadıklarımızı unutmadık,  unutmayacağız’’ diyen Çerkesler, Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nün tanınması, Çerkeslerin uğradığı tarihsel haksızlıkların giderilmesi taleplerini duyurabilmek için özellikle Mayıs ayında etkinlikler düzenlemekte ve kitlesel eylemler yapmakta. Bu yıl Büyük Çerkes Sürgünün  150. Yıldönümü nedeniyle 24 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Kartal sahil yolu üzerinde bulunan Kafkas Sürgün Anıtı önünde yapılacak törenler saat 19:00 da başlayacak.

Sergide, Yılmaz’ın, geçmiş yıllarda yapılan sürgün anma etkinliklerinde ve 2009 yılında Abhazya’da çektiği 40 eseri yer alacak. Serginin açılışı saat 17.00’de yapılacak.

KAFKAS SÜRGÜNÜ
21 Mayıs 1864; yaklaşık 300 yıl süren Kafkas-Rus savaşlarının sona ermesi ve Kuzey Kafkas halklarının sürgüne zorlanmasının başlangıç tarihidir. Bu tarihten sonra Çerkes halkları dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmışlardır. Sürgün süreci içerisinde birçok insan hayatını kaybetmiş, sürüldükleri topraklarda ise hastalık açlık ve yoksulluk gibi problemlerle karşı karşıya kalmışlardır. Büyük Kafkas Sürgünü her yıl  Mayıs ayında törenlerle anılmakta.


nanKaffed

Share