Kaffed’den Düzce Derneğine Ziyaret

KAFFED'İN DÜZCE ZİYARETİ...

4 Mayıs Pazar günüKAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve YK Üyelerinden bir grup, Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü  Akademik Personeli ve Düzce Derneğimiz Başkan, YK üyeleri ile değerli Thamadelerimiz ile bir araya geldi.

Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümünün açılmasının, Türkiye’de kaybolma tehlikesi altında olan dilimizin korunması, geliştirilmesi ve bu bölümde yetişecek öğrenciler aracılığıyla gelecek nesillere öğretilmesi yolunda çok önemli olduğunu vurgulayan Y.Aslankaya, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Düzce Üniversitesi Çerkes Dili Edebiyatı Bölüm Koordinatörü Fehmi Altın bölüm hakkında bilgiler verdi. Dilimizi akademik düzeyde öğrenmenin toplumumuz açısından önemini vurgulayarak, aynı zamanda bu bölümden mezun olacak öğrencilerin, günümüzde hızla büyümeye devam eden Türkiye-Rusya ilişkileri sayesinde iş bulma şanslarının artıracağını söyledi. Önümüzdeki yıl seçmeli Rusça derslerinin de olacağını belirten Fehmi Altın, bölüm tanıtım materyallerinin tamamlanmakta olduğunu ve yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağına da söyledi. Ayrıca tüm katılımcılar, Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümünün kalıcı olması için daha fazla öğrenci bulunması ve özellikle Çerkes gençlerin bu bölümü seçmesini sağlamak için her derneğin yerel olarak çalışması gerektiğini vurguladılar.

Düzce Derneğimizde yapılan toplantıda ise yerel-ulusal düzeydeki sorunlar ile  DÇB, Anavatan, Rusya ile ilişkiler konularda görüş alışverişi yapıldı ve bu toplantıların daha sık yapılmasının dernekler ile federasyon arasındaki  ilişkileri geliştireceği vurgulandı.

div>
 

nanKaffed

Share