Prof.Dr.Şhalaxhue Abu’nun 85. Doğum Günü

Ünlü dilbilimci ve yazar Prof.Dr. ŞHALAXHUE Abu’nun 85.doğum günü.

p>

Adıge dili ve edebiyatının gelişiminde çok önemli katkılarda bulunan, Adıgey Cumhuriyeti’nin bilim emekçisi, tanınmış akademisyen, RF Yazarlar Birliği üyesi ŞHALAXHUE Abu 85 yaşına girdi. Maykop’ta ünlü edebiyatçının doğum günü için kutlama töreni yapılıyor.

ŞHALAXHUE Abu, Adigey’in Tevçoj rayonuna bağlı Veçepşıy (Очэпщый) köyünde, 19 Nisan 1929’da doğdu. İlköğreniminin ardından Adige lisesini ve eğitim enstitüsünün edebiyat fakültesini bitirdi, lisansüstü öğrenimini de tamamlayarak öğretmen oldu. Uzun yıllar orta ve yüksek öğrenim kurumlarında edebiyat öğretmenliği yapmış olan Shalaho Abu, 1977-2009 yılları arasında Adiğe Cumhuriyeti Bilim Araştırma Enstitüsü Edebiyat Bölüm Başkanı görevinde bulunmuştur

p>

Sönmeyen yıldızlar (Мык1осэжрэ жъуагъохэр) 1994,Yiğitlik ateşi (Л1ыхъуж маш1у) 1998, Halk biliminin ocak ateşi (Лъэпкъ ш1эныгъэм иджэныкъо маш1у)1999, Yaşam, Edebiyat, Eğitim(Щы1эныгъэр, Литературэр, П1уныгъэр) 2002, Kalpteki iğne (Гум хэлъ мастэр) 2004, Sözün gücü,zamanın soluğu (Псалъэм илъэк1 уахътэм ижьыкъащ) 2009, İğnenin açtığı patika,ipliğin gideceği yol (Мастэм илъагъо 1уданэм игъогу) 2013 eserlerinden bazılarıdır.

ŞHALAXHUE Abu, edebiyatla ilgilendiği kadar halkının toplumsal sorunlarıyla da yakından ilgilenmiştir.

1993-96 yılları arasında Dünya Çerkes Birliği Başkanlığı yapmıştır. Sivil toplum kuruluşu Adiğe Xace-Çerkes Parlamentosu'nun kurucularından olup aynı zamanda ilk başkanı ve halen onursal başkanıdır. Adiğey parlamentosu milletvekilliği görevlerinde bulunmuştur.

Adigey övünç madalyası, Tevuçoj Tsığu edebiyat ödülü, Abhazya “Ahdz-aşpa” madalyası sahibidir.

“Adiğe edebiyatının tarihi” adlı çalışmasıyla 2009 yılında A.C.nin edebiyat ödülünü almıştır.

Başarılı çalışmalarıyla Adıge tarihinde unutulmayacak bir yer edinen Prof. Dr. ŞHALAXHUE Abu'yu 85. doğum günü vesilesiyle kutluyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz.


nanKaffed

Share