YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN….

Tüm dünya ve Türkiye için olduğu gibi Çerkesler için de zor bir yıldı 2013. Suriye’de yaşanan insanlık trajedesi hiç hafiflemeden devam ediyor, binlerce kardeşimiz hala ya silahların ortasında yaşam savaşında ya da imkansızlıklar içinde hayata tutunmaya çabalıyor. Türkiye’nin, Rusya’nın hala çok ciddi demokrasi sorunları var, en temel ve insani haklarımızı kullanmakta dahi büyük güçlük çekiyoruz. Türkiye’nin sadece son bir kaç hafta içinde yaşadıkları dahi hukukun ve insan haklarının tesisinde daha ne kadar çok yolumuz olduğunu gösteriyor. Soçi Olimpiyatlarına sadece 6 hafta kaldı. Soykırım ve Sürgünün 150. yılına birkaç ay….. 

Zor bir yıldı 2013. Kayıplarımız oldu. Bazen trafik kazalarına, bazen hala ne kadar dar ve tehlikeli bir yolda yürüdüğümüzü hatırlatan suikastlara kurban verdik canlarımızı. Acımızı içimize gömüp emanetlerine, ideallerine sahip çıkmak düştü hissemize...

Birlikteliğe, birliğin gücüne inanan KAFFED için ise, tüm eksiklerine rağmen yine dolu, yine yoğun bir yıl oldu 2013. Geleceğe umutla bakmamızı sağlayan pek çok başarılı çalışmalara imza atıldı, pek çok faaliyet gerçekleştirildi. Adıgey’e, Abhazya’ya, Kabardey – Balkar’a geziler düzenlendi, onlarca insanımızın vatanları ile tanışmasına vesile olduk, işadamlarımızı tanıştırdık, işbirlikleri geliştirdik. Adıgey, Kabardey ve Alanya’da onlarca gencimizi hem birbirleri hem de kültürleri ile kaynaştıran yaz kampları düzenledik. Uzun bir aradan sonra Gençlik Kurultayı yapıldı ve merkezi gençlik örgütlenmesinin temelleri atıldı. Sakarya’da Ayaayra’da coştuk, Samsun’da Soykırım ve Sürgün’ü andık. Unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı haykırdık. Kartal Belediyesi ile birlikte İstanbul’da Sürgün Anıtı’nı açtık, tüm engelleme çabalarına, tüm baskılara rağmen Abhazya Günleri’nde Kartal ve Sohum’un kardeşliğini kutladık. Dünyanın dört bir tarafından bilim insanlarının katılımı ile İkinci Uluslararası Adıge Dili Konferansı’nı düzenledik. Bölge toplantıları, ortak akıl toplantıları, istişare toplantıları düzenledik. 

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, güzellikler de düştü payımıza. Uzun ve zahmetli uğraşlar sonucunda Adıgece ve Abazaca ders kitapları orta eğitim müfredatı kapsamında tescil edildi. M.E.B Adıgece ve Abazaca İlk ve Ortaokul Dinleme Metinlerini yayınladı. Adana Derneğimiz örnek bir çalışma sergiledi yine, Kafkas Anaokulu açıldı. Boğaziçi Üniversitesi'nde Abazaca Seçmeli Ders, Sakarya Üniversitesi'nde Kafkas Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Düzce Üniversitesi'nde “Çerkes Dili ve Edebiyatı” programı açıldı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni Adıgece yayınladı. 

Zor bir yıl bekliyor bizi. 2014 yine tehlikeli virajlar, risklerle dolu Çerkes Halkı için. Birliğimiz, örgütlülüğümüzle tüm bu zorlukları aşabileceğimizi, geleceğe daha sağlam adımlarla yürüyebileceğimizi biliyoruz. Ortak ideallerimiz etrafında gerçekleştireceğimiz daha büyük birliktelikler bize daha da güç katacak, daha da umutla bakmamızı sağlayacak yarınlara. 

Allah yeni yılda tüm insanlara, sağlık, barış, huzur, mutluluk ve refah versin...

Dünyanın hiç bir yerinde çocuklar şiddet görmesin, aç kalmasın, sefalet, hastalık bilmesin, savaşların bir parçası, kurbanı olmasın... Ve Allah bizleri, Adıgeleri, Abazaları, Ubıhları; Çerkesleri, Kafkasyalıları da unutmasın... 

Yeni yılın halkımıza ve tüm insanlara, sağlık, huzur, barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Yaşar ASLANKAYA
Genel Başkan
Kafkas Dernekleri Federasyonu


nanKaffed

Share