Balıkesir Derneği Birlik Gecesi Düzenledi

Balıkesir Adige – Çerkes Kültür Derneği çok sayıdaki dernek üyesinin, Balıkesirli Çerkeslerin, çevre il ve ilçe dernek yönetimlerinin katılımıyla Otel Basri’de yemekli bir gece gerçekleştirdi. Gecede Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Metin Kılıç, Bursa Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Turgut, İzmir Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Ersöz ve Karacabey Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adem Tosun ve Balıkesir merkez olmak üzere çevre il-ilçelerden Çerkesler yer aldı.

Gece Balıkesir Adige – Çerkes Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Savkaf’ın konuşması ile başladı. Savkaf derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi ve geçtiğimiz Ekim ayında derneğin 6’ıncı genel kurulunu gerçekleştirerek yeni bir yapılanma içine girdiklerini söyledi.  Dernek yönetimi olarak  yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Savkaf şu açıklama da bulundu: “Dernek yönetimi olarak yeni bir yapılanmaya gittik. Her yıl olduğu gibi yapmayı düşündüğümüz etkinliklerin planlamalarına başladık. Bu kapsamda Çerkes gençlerimizin kültürümüze ait oyunları öğrenebilmeleri amacıyla her yıl tekrarladığımız gösteri ekibi kurma konusunu tekrar ele aldık. Geçtiğimiz günlerde de büyükler ve minikler ekibi ile birlikte iki grupla çalışmalarımıza başladık. Ayrıca yine Çerkesce’yi öğretme amacıyla haftada bir gün olmak üzere dil kursu açtık. İlerleyen günlerde her ayın son Cuma gecesi gerçekleştirilecek aylık gecelerimizi başlatacağız.  Ayrıca derneğe gündüz gelen tüm misafirlerimizin daha rahat bir ortamda vakit geçirebilmelerini sağlamak amacıyla dernek içi çalışmalara başladık. Bunlar arasında da yeniden bir kütüphane ve daha rahat bir oturma planı oluşturma gibi konular var. Ayrıca dernek içindeki aktiviteleri arttırmak için ileriye dönük planlarımızda devam ediyor.”
Savkaf konuşmasının ardından Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Metin Kılıç’ı davet etti. Metin Kılıç tüm misafirlere güzel bir gece dileyerek sözlerine başladı. Güncel konulara değinen Kılıç, özellikle federasyon olarakta tepki gösterdikleri Soçi Olimpiyatları konusunda açıklamalarda bulundu. Çerkes’lerin en yoğun olarak sürgüne maruz kaldıkları ve ana yurtlarından atıldığı noktanın Soçi bölgesi olduğunu ve bu bölgede atalarının kanları üstünde gerçekleştirilecek olimpiyatlara karşı olduklarını ifade eden Kılıç, “Binlerce kişinin kanlarının bulunduğu ve en kanlı sürgünlerden biri olarak tarihe kazınan Çerkes sürgünün başlama noktası olan Soçi’de olimpiyatların gerçekleştirilmesine karşıyız. Hem dernekler hem federasyonlar bazında hem de bireysel olarak bu konudan dolayı yaşadığımız üzüntüyü her platformda dile getiriyoruz. Olimpiyatların atalarımızın kanları üzerinde yapılmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Gençlerden mahalli düğün…
Kılıç’ın konuşmasının ardından geceye katılan gençlerce yerel kültürün bir parçası olarak halen devam ettirilen ve Çerkes mahalli düğünlerinin olmazsa olmazı dansların yer aldığı mahalli bir düğün yapıldı.

Başkan Ok ve MHP İl Başkanı Bayram Çılgın’da geceye katıldılar
Balıkesir Belediye Başkanı ve MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Ok, MHP İl Başkanı Bayram Çılgın ve beraberindeki bir grupla birlikte geceye katıldı.  Geceye katılan misafirleri selamlayan Ok kısa bir konuşma da yaparak kültür derneklerinin önemini ifade etti ve güzel bir gece dileğinde bulunarak benzer etkinliklere katılım gösterip destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
Başkan Ok ve beraberindeki bir süre gecede kalarak eğlenceyi izlediler.

Gece Başkan Ok’un ayrılışının ardından yaklaşık bir saat daha mahalli düğün eğlencesi ile devam etti. Gece eğlence ile sona erdi.

Kaynak: http://ekspresgazetesi.org/2013/12/30/cerkeslerden-eglenceli-gece.html

p>

{gallery}/haber/diaspora/2013/balikesir/birlik_gecesi{/gallery


nanKaffed
}

Share