KAFFED, KKTC Başbakanı Sayın Sibel Siber ile Görüştü

Federasyonumuz ve Adıgey Tv., Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Bayan Siber Sibel’i ziyaret ettiler.

KAFFED yönetim kurulu üyesi ve Adıgey Masası Genel Koordinatörü Yıldız Şekerci, Eğitim ve Teşkilat Sekreteri Filiz Çelik, Adıgey Masası Adana Koordinatörü Turan Akın, Adıgey televizyonundan Tov Zamira, Ğaziye Biramhan ve Şecaşe Azamat'tan oluşan heyetin gerçekleştirdiği görüşme, 18 Temmuz tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşti. Heyette, Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Muhittin Tolga Özsağlam’da yer aldı.

Kuzey Kıbrıs’ın ilk kadın başbakanı ve Çerkes kökenli Sibel Siber, ziyaretten çok memnun kaldığını ifade ederek, bu buluşmanın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirtti. Sürgün sırasında Kıbrıs’a nasıl geldiklerini aile büyüklerinden dinlediğini anlatan Sayın Başbakan, Adıgey’de tanınıyor olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tüm dünyada kültür, sanat, turizm ve ticari faaliyetlerde daha fazla yer alması ve tanınması için Çerkeslerden destek talep etti.

KAFFED heyeti, KAFFED’in kurumsal yapısı, üye dernekleri, kimlik ve anadil politikaları, Anavatan ile ilişkileri, Suriyeli Çerkesler hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve kendisini 5 Ekim’de yapılacak olan Adıgey gezisine davet etti. Ardından kendisine KAFFED ve Adıgey TV’den gelen misafirlerimizce Çerkes kültürüne özgü el yapımı çeşitli özel hediyeler ve Şharhon hediye edildi.

Daha sonra Adıgey TV. tarafından kendisi ile röportaj yapıldı.

 

 


nanKaffed

Share