Abhazya’ya Suriye’den tam 145 soydaşımız geri dönüş yaptı

145 kişilik büyük bir gruptan oluşan Suriyeli soydaşlarımız bugün Abhazya’ya ulaştı. Her biri Suriye'de silahlı çatışmalarda kaybettikleri arkadaş ve akrabalarının acısını tarihsel vatanlarına geri dönmenin sevinciyle bastırdı. Abhazya kardeşlerine hayatlarının bu zor döneminde yardım elini uzatarak, onları büyük bir sevinçle karşılıyor.

p>

Abhazya hükümeti tarafından özel olarak kiralanan, Beyrut’tan havalanan uçan saat 22:30 sularında Soçi havaalanına iniş yaptı. Havaalanında uçağı, Dışişleri Bakanı Yardımcısı İrakli Hintba, Devlet Geri Dönüş Komitesi temsilcileri, sosyal kuruluşların temsilcileri ve Abhaz basını karşıladı. Gruba, uçuşun biran önce sorunsuz bir şekilde organize edilebilmesi için önceden Beyrut’a yollanan diplomatlar İnar Gitsba ve Tengiz Tarba eşlik ettiler. Abhazya Dışişleri Bakanlığı tarafından, Suriye’den geri dönüşün organize edilmesi için yetkili Yaser Maan sürecin koordine edilmesinde büyük bir çaba gösterdi.

p>

Suriye’den Soçi havaalanına inen Abhaz soydaşlarımız, otobüslerle Rus-Abhaz sınırına getirildiler. Burada gerekli prosedürleri geçtikten sonra Suhum’a doğru yol aldılar. Suhum’da “Aytar” otelinde yerleri ayarlanan soydaşlarımız burada sevinçle karşılandı.

p>

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Leonid Lakerbaya yönetiminde, Suriye’den soydaşlarımızın anavatanlarına geri dönmelerini sağlamak için yoğun bir çalışma yürütmekte. Bu çalışmalar sürecinde Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu Federal Hava Taşımacılığı, Rusya Federasyonu Suriye Büyükelçiliği tarafından büyük destek görmekte. Büyük bir dostluk ve işbirliğinin göstergesi olarak Rusya Federasyonunun tüm birimleri tarafından sürecin hızlandırılmasında büyük yardımlar alınmıştır. Abhazya’nın Rusya Federasyonu Büyükelçiliği de bu süreçte ciddi bir organizasyon ve iletişim desteği sağlamıştır.

p>

Kaynak:  http://mfaapsny.org/tur/news/?ELEMENT_ID=1066

p>

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı

{gallery}/haber/kafkasya/2013/abhazya_suriye{/gallery}

 

nanKaffed

Share