Aslan Tsipine’ye Saygı

Aslan Tsipine iki sene önce katledildi. İki sene önce Çerkesler iyi bir insanı, değerli bir akademisyenlerini kaybetti.

Aslan Tsipine, Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nin önemli bir biliminsanıydı. Doktora tezini "Çerkeslerde Mit ve Epik Gelenekler" üzerine yapmıştı. Kabardey-Balkar Beşeri Araştırmalar Enstitüsü'nde Çerkes Folkloru Bölüm Başkanıydı, Uluslararası Adıge Akademisi üyesiydi.

Aslan Tsipine, Çerkes folkloru konusunda en önemli araştırmacılardan biriydi. Geleneksel Çerkes kültürünün derlenmesi ve anlaşılmasına yönelik çok kapsamlı bilimsel çalışmaları bulunuyordu.

Aslan Tsipine'in çalışmaları sadece bilimsel dergilerdeki makalelerde, konferans tebliğlerinde, gazete yazılarında kalmadı. Aslan Tsipine, unutulmaya başlayan geleneksel Çerkes kültürünün korunması ve yaşatılması konusunda olağanüstü yaratıcı ve etkili çalışmalar gerçekleştirdi.

Aslan Tsipine'nin ısrarlı çabaları ile Yeni Yıl Çerkes takvimine göre 22 Mart günü Nalçık'taki Abhazya meydanında binlerce kişi tarafından kutlanılıyor, artık düğünler Çerkes gelenek-göreneklerine göre düzenleniyor...

Aslan Tsipine bir siyasetci değildi. Sadece halkına ve kültürüne aşıktı. "Çerkes isen Çerkes gibi davranmalısın" diyen, halkı ve kültürü için çalışan bir biliminsanı...

Aslan Tsipine iki sene önce katledildi. İki sene önce Çerkesler iyi bir insanı, değerli bir akademisyenlerini kaybetti.

 

{gallery}/haber/kafkasya/2012/tsipine{/gallery}


[Resimler: Fond Adygi]

p>

 


nanKaffed

]

Share