Abhazya’nın Zafer Günü Sakarya’da Coşkuyla Kutlandı

Abhazya'nın zafer ve özgürlük günü (Ayaayra Amş), Kafkas Dernekleri Federasyonu Abhazya Çalışma Grubu ve Sakarya, Kocaeli, Düzce, Hendek Kafkas Kültür Dernekleri'nin işbirliğiyle, Sakarya'nın Akyazı İlçesi'ne bağlı Akbalık Mahallesi'nde büyük bir etkinlikle kutlandı. 

Kutlamalara Sakarya Valisi Mustafa Büyük, eski Bakanlardan Abdullatif Şener, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Akyazı ve Hendek Belediyesi yöneticileri, İstanbul/Kartal Beldiye Başkanı Altınok Öz, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, siyasi parti temsilcileri, Abhazya’dan gelen konuklar, KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, bölge dernek başkan ve yöneticileri, bölge kanaat önderleri ve sivil toplum temsilcileri, medya mensupları ile birlikte Türkiye’nin dört bir tarafından gelmiş binlerce kişi katıldı.

İlk olarak at yarışları ile başlayan etkinlikte İngiliz Atları Sürat kategorisinde, Gazanfer Yavuz'un atı Prodotör' birinci olurken, Mehmet Yeşiloğlu'nun atı 'Almodovar' ikinci ve Hüsamettin Kopal'ın atı 'Dila' isimli atı 3'üncü oldu. Arap Atları A kategorisinde ise Cemil Taner'in 'Büyülü Göl' isimli atı birinci, Hasan Yıldız'ın atı 'Coşkuner' ikinci ve Ali Hikmet Özizci'nin, 'Tüzünsoy' isimli atı üçüncülüğü elde etti. Arap Atları B kategorisinde de Fatih Pir'in atı 'Dörtnala' birinci, Ali Arabacı'nın 'Boğaçhan isimli atı ikinci, Enis Badışoğlu'nun 'Tango' isimli atı da üçüncü oldu.

Dereceğe girenlerin ödüllerinin verilmesinin ardından alanda kurulan büyük sahnede programa başlandı.

Sunuculuğunu Hümeyra Yılmaz ve Sezai Babakuş’un yaptığı programda günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmalarda ilk olarak KAFFED Abhazya Çalışma Grubu Ayaayra Organizasyonu Komite başkanı Av. Recep Yılmaz’a söz verildi. Ardından sırasıyla TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya derneği Başkanı Muharrem Saran, KAFFED Başkanı Vacit Kadıoğlu ve Eski Bakanlardan Abdüllatif Şener birer konuşma yaptılar.

Geçen yılki kutlamalarda da büyük beğeni toplayan Ayhabılar Azar grubunun müzik gösterisi seyirciler tarafından yine büyük bir ilgi ile dinlenip ayakta alkışlandı. Sakarya’da yapılan Ayaayra kutlamalarının klasiği haline gelen bu müzik dinletisi, programın en beğenilen ve merakla beklenen bölümlerinden biri haline geldi.

Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Folklor Ekibi Amra ve Sakarya Kafkas Kültür Derneği Folklor Ekibi Nartlar oldukça başarılı sundukları gösterileri, birbirinden güzel ve hareketli dansları ile göz doldururken ardından sahne alan değerli ses sanatçısı Gülcan Altan’ın müthiş sesi, performansı ve şarkıları katılımcıları mest etti. 7’den 70’e herkesin ilgi ile dinleyip eşlik ettiği Gülcan Altan’ın programının sonunda seyircilerin ayakta alkışlayarak sahnenin önüne kadar gelmeleri, herkesin yüzündeki o mutlu gülümseme görülmeye değerdi.

Abhazya’da çekilen “Bizi Zafere Ulaştıran Şarkılarımız” adlı belgeselin bir bölümü sahne kenarlarına kurulan büyük ekranlardan seyircilere ulaştırıldı. Dinlerken ve seyrederken zafere ulaşmanın hiç de kolay olmadığını ancak azmin ve kardeşliğin ne büyük bir erdem ve başarının olmazsa olmazı olduğunu gözler önüne seren belgeselde, iliklerinize kadar ulaşacak, tüyleri diken diken eden, daha önce hiç dinlemediğiniz müthiş büyülü bir atmosferde Adığece ve Abazaca söylenen “Adığe Nıse” şarkısı seyirciler tarafından sessizce izlendi ve dinlendi…

Daha sonra sahneyi Folkethnica ve başarılı solisti Seda Özdemir aldı. Birbirinden güzel şarkıların değişik dillerde (Abazaca, Çeçence vs. gibi ) seslendirildiği bu bölümden sonra Sezai Babakuş’un etkileyici zafer konuşması ile birlikte ateş balonları yakıldı ve gökyüzüne bırakıldı. Hemen ardından yapılan havai fişek gösterileri sonunda yapılan mahalli düğün ile etkinlik sona erdi.

Haber: Nart Dergisi / Filiz Kaplan

 

{gallery}/haber/federasyon/2012/ayaayra_2012{/gallery}


nanKaffed

Share