KAFFED Suriye Kriz Masası Antep’te toplandı

Toplantıya KAFFED Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Eğitim Teşkilat Sekreteri Filiz Çelik, Sosyal İşler Sekreteri Erdoğan Yaşar, Bölge temsilcisi ve yönetim kurulu üyesi Bekir Sami Yavuz, Adana Dernek başkanı ve bölge koordinatörü İsa Elagöz, Kahramanmaraş Dernek Başkanı Sahver Tuna, Göksun Dernek Başkanı Bedri Tokuç, Afşin Dernek Başkanı Adnan Özdemir, Reyhanlı Dernek Başkanı Uğur Pihava, İskenderun Dernek Başkanı Servet Apiş, Mersin Dernek Başkanı İbrahim Burcu, KAFFED Adığe Masası Adana koordinatörü Turan Akın, bölge derneklerinin yönetim kurulu üyeleri ve ev sahibi Gaziantep dernek başkanı Hakan Aydemir katıldı.

Bölge dernek başkanları bölgelerinde bulunan Suriyeli soydaşlarımızda ilgili detaylı bilgilendirme yaptılar.Faaliyetlerini anlattılar. Federasyondan beklenti ve taleplerini dile getirdiler.

Genel başkan Suriye'den  Türkiye'ye gelen, anavatana dönen ve gelecek olan soydaşlarımıza ilişkin edinilen bilgileri ve federasyonun bu güne kadar yaptığı girişimleri, Maykop, Nalçik ve Moskovo'da yapılan görüşmeleri anlattı.

Dernek başkanlarından alınan son bilgilere göre, Mersin de 6 Aile. 29 kişi, Reyhanlı'da 9 Aile 32 kişi, Göksun da 2 Aile 10 kişi, Adana 1 aile 10 kişi, Antep'te 10 Aile 34 kişi olmak üzere toplam 28 aile ve 115 kişinin geldiği, tamamının ikamet sorunlarının çözüldüğü ve güncel bir sorunlarının olmadığı anlaşıldı.

Gelişlerin devam edeceği öngörüsüyle aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1- Yardımda Anavatana dönmek isteyenlere öncelik verilmesine,

2- Yardım kampanyasının geliştirilerek devam ettirilmesine,

3- Mevcut kalınabilecek ev envanterinin geliştirilmesine,

4- Beyaz eşya verebileceklerin dernekler tarafından tespit edilerek, toplanan eşyaların Adana derneğine ulaştırılmasına,

5- Federasyon elinde  bulunan ev eşyalarının Adana derneğine ulaştırılmasına (4 evlik eşya hazır durumdadır)

6- Filiz Çelik'in kriz masası sekreteri olarak görevlendirilmesine,

7- Bölgeden yapılacak açıklamaların tek elden koordinatör Adana derneği tarafından yapılmasına, münferit açıklamalar yapılmamasına,

8- Yapılacak nakdi yardımların, kriz masası üyelerinin bilgisi dahilinde ve genel başkanın onayı ile yapılmasına

9-Gelenlerin  artması ihtimali ve kış aylarının yaklaşılması göz önünde bulundururlarak çalışmalara hız verilmesine

10-Bölge derneklerinin bölgelerinde bulunan kampları tarayarak, soydaşlarımızın tespit edilmesi halinde kamplardan çıkartılmalarının sağlanmasına (bu konuda görevlendirme yapılmıştır)

11- Suriye'den gelen soydaşlarımıza video çekimleri yapılarak kamuoyunun bilgilendirilmesine.

 

{gallery}/haber/federasyon/2012/629{/gallery}

p>

 


nanKaffed

Share