Yuri Temirkanov’a İtalyan Yüksek Nişanı

St. Petersburg filarmoni orkestrasının efsane şefi Yuri Temirkanov'a İtalyanın yüksek onur nişanı verildi.

KB Petesburg daimi temsilciliğinin aktardığı bilgiye göre, Temirkanov'a ödülü Filarmoni binası mavi salonda düzenlenen bir törenle İtalya baş konsolosu Luigi Estero tarafından takdim edildi.

İtalyan büyükelçisi Antonio Zanardi, Temirkanov'un iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişime ve İtalyan müzik kültürüne olağanüstü katkıları nedeniyle ülkesinin en yüksek ödülünü vermeyi uygun gördüklerini ifade etti.

Temirkanov,"söyleyecek çok şeyim var, fakat normal insanların önünde mahcup oluyorum, İtalya'dan bir ödül almak benim için çok özel bir şey" dedi. Törenden sonra ünlü şef sahnede yerini aldı ve sezonun son konserini verdi. St. petersburg filarmoni ve İtalyan Parma kraliyet müzikal tiyatrosu son üç yıldır faaliyetlerini birleştirmiş birlikte çalışmalar yürütüyorlar.

Temirkanov kimdir :

Yuri Hatuyeviç Temirkanov dünyaca ünlü Çerkes orkestra şefidir.

1938 yılında Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik`te doğan Temirkanov müzik çalışmalarına henüz 9 yaşındayken başladı.13 yaşındayken sadece çok yetenekli çocukların alındığı Leningrad okuluna alındı ve burada viyola ve keman çalmayı öğrendi. Buradan mezun olduktan sonra Leningrad konservatuarı`na devam etti. 1965 yılında mezun olduktan sonra Temirkanov Leningrad philarmoni evgeny mravinsky (şef)den sonra yardımcı yöneticisi oldu.

1966 yılında Temirkanov Leningrad`daki maly opera bale ve tiyatrolarının şefliğine getirildi. 1967 yılında oldukça prestijli bir ödül olan Moskova ulusal orkestra şefliği ödülünü aldı. Hemen ardından şef Kiril Kondrashin tarafından beraberlerinde Moskova filarmoni orkestrası ve efsane Kemalist David Oistrakh olduğu halde bir ABD turuna davet edildi. 1968 yılında Leningrad senfoni orkestrasının baş şefliğine getirildi. Bu görevine 1976 yılında Kirov opera ve balesi müzik direktörlüğüne getirilene kadar sürdürdü. Buradaki görevi sırasında Temirkanov sadece şeflik yapmadı ayrıca Tchaikovsky`nin (çaykovski) dünyaca ünlü 2 operasını da (queen of spades and eugene) sahneledi. Bu yapımlar kirov opera ve balesinin repertuarında da ayrıca yer aldı.

1988 yılından itibaren Temirkanov, ünlü plak şirketi bmg/rca ile yakın ilişkilerde bulunmaya başladı. bunun sonucunda da kraliyet senfonisi ile birlikte, stravinsky ve tchaikovsky `nin eserlerinin icra edildiği bir çok albüm çıkardı. St Petersburg philarmoni orkestrası ile yaptığı kayıtlarda ise daha çok Shostakhovic, Prokiev, Raccmaninoff, Berlioz, Ravel ve Sibelius gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi. Temirkanov`un Japonya, Asya, Avrupa, Güney Amerika ve ABD`yi kapsayan turu ise büyük yankı yaptı.

Tarihler 28 ekim 1997`yi gösterirken Baltimore senfoni orkestrası`nın 11.dönem müzik yönetmeni belli olmuştu: dünyaca ünlü besteci, şef, Yuri Temirkanov. şef Temirkanov orkestranın 1999-2000 konser sezonunda ortalama 12 konser verecek ve ayrıca 2000-2001 sezonu açılışında da bir konser verecektir.

Dünyaca bilinen müzikal otoritesi ve performansıyla şef Temirkanov halen ``St Petersburg filarmoni orkestrası ``müzik yönetmenliği``, Danimarka ulusal radyo senfoni orkestrası ``danışmanlığı" ve ``İngiltere kraliyet orkestrası`` danışmanlığı yapmaktadır. Ayrıca Avrupa`nın önde gelen orkestralarında (Berlin filarmoni orkestrası, Viyana filarmoni orkestrası, Paris devlet orkestrası, Amsterdam devlet orkestraları) konuk şeflik yapmasının yanı sıra ABD`de de önde gelen orkestralarla birlikte çalışmıştır.

Bu ülkede çalıştığı orkestralar ise; New York, Philedelphia, Boston, Chicago, Cleveland, San Francisco, Los Angeles ve şu anda çalıştığı Baltimore senfoni orkestrası.

Kabardey Temirkan sülalesinden olan şef Temirkanov, Amerika New Jersey eyaletinde bulunan CBA`nında (Circassian Benevolent Association) faaliyetlerine katılmıştır.

Haber: Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share