Konserve Üretimde KBC Rusya’da 5.

Hükümet basın servisinden yapılan açıklamaya göre, KBC konserve sebze ve meyve üretiminde tüm Rusya piyasasında 5., Kuzey Kafkasya federal bölgesinde ise 1. sırada yer aldı.

Yapılan açıklamada, bu gün bile temiz ve ekolojik ürünleri ile piyasada önemli bir yer tutan KBC'nin bu alanda hızlı bir teknolojik yatırım içerisinde olduğu ve üretimin Avrupa standartlarında modern tesislerde yapılması yönünde çalışma yürütüldüğü ifade edildi.

Şu anda cumhuriyetin kendi ihtiyaç fazlası olan yıllık 80.000 ton ürünü piyasaya sürdüğü, bu miktarın Rusya'nın bu alandaki ithalatının sadece %16'sı olduğu ifade edilerek, yürütülen 12 yıllık program süresince üretimin kademeli olarak yıllık 1 milyon tona çıkartılmasının hedeflendiği açıklandı.

Yürütülen program gereği şu anda 30 hektar olan modern sera alanlarının 100 hektara çıkartılacağı, bunun yanında 500 hektar alanda da küçük tünel tipi seraların faaliyete geçirileceği, nihai noktada cumhuriyetin tarım ve gıda sektöründe bir marka haline gelmeyi hedeflediği ifade edildi.

Haber: Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share