Anavatan’a Dönüş Yapan/Yapacak Olan Suriyeliler ve Perit Derneği çalışmaları

 

Nalçik Perit Derneği tarafından, geçtiğimiz 5 aylık süreyi kapsayan dönemde, Suriye’deki olağanüstü durum nedeniyle anavatanına dönmek isteği ile başvuran 670 kişiye davetiyedüzenlenmiştir. Bu davetiyelerden 550 tanesi Suriye’deki sahiplerine ulaştırılmış, diğerleri de ulaştırılmak üzere gönderilmiştir.

p>

Halen, yani bu günlerde 150 soydaşımızın daha davetiyesi hazırlanmakta olup, hızla devam eden diğer başvurular da işleme konmaktadır.

Suriye’den Kabardey’e 115 kadar soydaşımız ulaştı. Bunlardan bir kısmı kendi olanakları ile ve buradaki akrabaları ile bağlantı kurarak yaşamaya başladılar. Bunların dışındaki 61 kişi Devletin tahsis etmiş olduğu, Nalçik’te bulunan Durujba  adındaki dinlenme tesisinde (sanatoryum), 27 kişi ise yine Nalçik’te bulunan Elbruz adındaki dinlenme tesisinde  kalıyorlar. Bu tesislerde kalan soydaşlarımızdan 16’sı değişik yaşlardaki çocuklardan oluşuyor.

Kabardey’e ulaşan soydaşlarımızın 80 kadarı oturum izni için başvurdu, diğerleri de başvuru belgelerini Perit Derneği’nin yardımlarıyla hazırlıyorlar.

Soydaşlarımızdan çalışmak isteyenler için iş olanakları da araştırılmakta ve soydaşlarımıza yardımcı olabilmek umuduyla Adığe işletme sahipleri hazır beklemektedirler.

Kabardey’de üniversite eğitimi için bulunan (Suriye’den gelmiş) öğrencilere ise daha önce Cumhurbaşkanı Kanoko Arsen’in talimatı ile yapılmış olan aylık 5.000 ruble tutarındaki aylık ödentiler ise, Mayıs, Haziran, Temmuz dönemini kapsayacak şekilde toplu olarak yani 94 öğrencinin her birine 15.000’er ruble olarak bu günlerde ödenecektir.

Bu öğrencilerden bazılarının aileleri de anavatanına dönüş yapmıştır. Öğrenciler de eskiye oranla daha fazla sayıda oturum izni başvurusunda bulunuyorlar.

Perit Derneği yöneticileri hem sanatoryumlarda kalan soydaşlarımız hem de anavatanına gelmek isteyenlerin talepleriyle yakından ilgilenmektedirler. Tüm bunlar için gereken ekonomik kaynak ise soydaşları için endişelenen Adığe yardımseverlerin katkılarıyla gerçekleşmektedir.

Kıp Gupse Altınışık / NALÇIK - KBC

 


nanKaffed

Share