Abhazya’da İkinci Dünya Savaşı’nın 67. Zafer Yıldönümü Kutlandı

KAFFED (ABHAZYA Ç.G.) Bugün Abhazya’nın bütün bölge ve şehirlerinde ikinci dünya savaşının ( 1941-1945 ) 67. zafer yıldönümü kutlandı.

Sohum’daki kutlama kahramanlık parkına çelenk bırakılarak başlatıldı.

Çelenk törenine Devlet Başkanı Aleksandr Ankuab, Devlet Başkanı Vekili Mihail Logua, Meclis Başkanı Valeri Bganba, Başbakan Leonid Lakerbaya, güvenlik sekreteri Stanislav Lakoba, cumhurbaşkanlığı yönetim başkanı ( müdürü ) Beslan Kubraa katıldı. Ayrıca ikinci dünya savaşı ve 1992-1993 savaşı gazileri, hükümet üyeleri ve ülkenin ileri gelenleri ile öğrencilerde parka çelenk bıraktılar. Rusya’nın Abhazya temsilcisi Semyon Grigoriyev Abhazya’da görevli Rus sınır koruma birliği komutanı Sergey Komarevsev de törene katılanlar arasındaydı. Çelenkler bırakıldıktan sonra meçhul asker anıtının önünde miting düzenlendi.

Sohum belediye reisi Alyas Labahua miting açış konuşmasında 9 Mayıs’ın bütün kuşakları birleştiren büyük bir bayram olduğunu belirterek “bugün Sovyetler birliğini faşizme karşı canla başla koruyan gaziler aramızda. Onlar büyük savaşa Abhazya’dan katılan 55 bin savaşçının içinde idiler. Bu 55 bin savaşçının 900’ü kadındı. Bu arada pilotlar Mirey Ayüzba ile Dırmit Osiya’yı, topçu Viladimir Haraziya’yı, siyasi yönetici Aleksandra Nazaze’yi, kaptan Arsen Çakariyan’ı vd.yi unutmamamız gerekiyor. Onlar savaşta büyük kahramanlık gösterdiler. Abhazya’dan 22 kişi (Sovyetler Birliği kahramanları) unvanına hak kazandılar. 17 kadarı savaş alanında şehit oldu. Bu isimleri yeni yetişen kuşaklarımız da bilmelidir” dedi. Konuşmasından sonra Sohum yönetimi adına gazilerin 67. zafer gününü kutladı.

Mitenge katılanların tamamı savaşta şehit olanlar için bir dakika saygı duruşunda bulundu.

Mitingde Abhazya yönetimi adına Beslan Kubraa savaş gazileri birliği başkanı Aleksandr Tarya, savaş gazisi Valentina Şulgina, Sohum yüksek askeri okulu öğrencisi Dmitri Analaya da birer konuşma yaptılar.

Mitingin sonunda yüksek askeri okulunun öğrencileri milli savunma bakanlığı orkestrası eşliğinde sahilde yürüyüş yaptı. Yürüyüşün sonunda gazilere ordu yemekhanesinde özel yemek ikram edildi.

KAFFED Abhazya Çalışma Grubu
Çev.Ajiba Faruk Mert 
http://www.govabk.org/


nanKaffed

Share