DÇB Toplantısında Ana Konu, Suriye Çerkesleri ve Soçi olimpiyatları

 

Geçtiğimiz hafta sonu Nalçikte yapılan DÇB yönetim kurulu toplantısında, Suriye'deki olaylar ve bölgedeki Çerkeslerin durumu ele alındı.

Toplantıya KBC ve KÇC'den başkanlık idari temsilcileri yanı sıra Rusya'nın hemşehrileri örgütünden de temsilci katıldı. 

Toplam 70 kişinin yer aldığı toplantıda çeşitli konular görüşülmekle birlikte, ağırlıklı konu Suriye Çerkeslerinin durumu ve Soçi olimpiyatları konusu oldu.

Federasyon konseyi adına bölgeyi ziyaret eden heyetin başkanı senatör Albert Kajarov, bu konudaki son gelişmeler ve gezi izlenimleri konusunda katılanları bilgilendirerek, cumhuriyetlerin bu konuda gereken yardımı yapmaya hazır olduklarını ifade etti, mevcut sorunların giderilmesi için de gerekli girişimleri federasyon konseyi seviyesinde yaptıklarını söyledi.

Toplantıya katılan KBC din işleri ve sivil toplum ilişkileri komitesi başkanı Paştı Boris ise, şu ana kadar KBC'ne 77 yerleşimcinin geldiğini belirterek, 200 kişinin davetiyesinin ulaştırıldığını, yine 400 kişiye daha davetiye çıkartılmak üzere çalışma yapıldığını söyledi.

KÇC başkanlık makamını temsilen katılan N.Çukov ise, cumhuriyetin bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ve dönenlere gereken her türlü yardımların sağlanacağını ifade etti.

Rusya'nın hemşehrileri örgütü başkan yardımcısı Slava Pugaçev ise, Suriye Çerkeslerinin tarihi vatanları ile bağlarını desteklediklerini ifade ederek, bu konuda yardımcı olmak istediklerini, bunun aynı zamanda ahlaki ve insani bir sorumluluk olduğunu söyledi. 

Pugaçev Rusya'nın hemşehrileri örgütünün diaspora Çerkes örgütleri ile çalışmak istediğini vurgulayarak, "Fakat bu güne kadar bizimle ilişki kuran tek örgüt Türkiye'deki Çerkeslerin temsilcisi KAFFED'dir" dedi.

Suriye'den dönenler adına konuşan 75 yaşındaki Faruk Tlewujj ise kendilerine sahip çıkıldığı için teşekkür ederek, mevcut bazı sorunları ve endişelerini dile getirdi. Tlewujj'un gündeme getirdiği sorunlar her zamanki gibi bürokratik işlemlerdeki sıkıntılar, çocukların eğitim sorunu, gençlerin evrak eksikliği nedeniyle çalışamaması gibi çeşitli problemler oldu.

KBC eğitim bakanı Safarbiy Şhağapsow daha önce dönenlerin çocuklarının 1 Eylül'de yeni eğitim dönemiyle birlikte okullara başlayacaklarını açıklamıştı.

Ayrıca DÇB'nin yetişkinler ve çocuklar için Rusça ve Adığece dil eğitimi vereceği de bilgiler arasında.

Toplantıda ayrıca Soçi olimpiyat oyunları konusu görüşüldü. Bu konu ile ilgili oluşturulan komitenin bilgilendirmesinde, olimpiyatlara destek verildiği fakat olimpiyat programında Çerkes kültürünün ve sembollerinin kullanılması konusunda yapılan başvurulara bir cevap alınamadığı açıklandı.

Ayrıca toplantıda Rus Kafkas savaşlarının 150. yılı nedeniyle bir eylem planı hazırlanması için de bir komite oluşturuldu.

div>

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share