KBC Abhazya Gazileri Birliği ve Gürcistan

 

KBC Abhaz gazileri birliği, İbrahim Yaganov'un geçtiğimiz günlerde Gürcistan'a gerçekleştirdiği ziyareti kınayan bir mektup yayınladı.

Abhaz gazileri birliği genişletilmiş kurul kararıyla basına gönderilen mektupta, Yağanov'un bu ziyareti gerçekleştirmekle savaşta şehit olan Adığe ve Abhazların hatırasına ihanet ettiği belirtiliyor ve daha önce sarfettiği "Gürcistan'a gitmek şehit olan arkadaşlarıma ihanet gibi geldiği için ahlaken böyle bir ziyareti gerçekleştirmedim" sözleri hatırlatılarak, Gürcülerle Çerkesler arasındaki bağları yeniden kurmak için kimsenin kendi başına toplum adına yetki kullanamayacağı vurgulanıyor.

Yaganov ise bu konudaki açıklamasında, savaştan bu yana 20 yıl geçtiğini hatırlatarak, ziyaretini "tarihin bu trajik sayfasına son vermek" amacı ile gerçekleştirdiğini söylüyor. Ziyaretinin kamu diplomasisi ilkelerine uygun olarak gerçekleştiğini ifade eden Yaganov, tarihsel olarak Gürcistan ve Kabardey'in iyi ilişkiler içerisinde olduğunu hatırlatarak, bu ilişkilerin yeniden kurulması gerektiğini belirtiyor.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share