Abhazya, Gürcistan’ın yasadışı silahlı oluşumlarından endişeli

Abhaz tarafı, Gürcistan'ın sınır bölgesinde oluşturduğu yasadışı silahlı oluşumlardan ciddi şekilde endişeli olduğunu açıkladı.

Önceki gün Gürcü muhalefet liderlerinden Irakli Alasania, hükümeti Abhaz Gürcü sınırında Megrellerden oluşan silahlı gruplar oluşturmakla suçlamıştı.

Abhaz dışişleri bakanı ise, "Gürcistan sınırı olan Gal bölgesinde Gürcü tarafının bu tür yasadışı silahlı gruplar oluşturuyor olması, Gürcü liderliğinin hala terör ve sindirme politikaları izlediğinin göstergesidir,elbette bu tür silahlı grupların eylemleri bölgedeki durumu daha da ağırlaştırmaktan başka bir işe yaramayacak" dedi.

Gürcistan'ın ilk savaş sonrasında daha önce de bölgede gerilimi tırmandırmak için bu tür silahlı grupları kullandığına dikkat çekilen Abhaz dışişleri açıklamasında, tüm bölgenin güvenliğini tehdit eden bu tür Gürcü provokasyonlarının bütün taraflar için önemli olan Cenevre görüşmelerini de tehlikeye atacağı hatırlatılarak, AB gözlemci heyeti bu konudaki gerginlikleri engellemek için gerekli adımları atmaya davet ediliyor.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share