Adıgey’de Seçim Sonuçları

 

KAFFED AÇG - 06-03-2012 - Rusya Federasyonu dün 4 Mart’ta önemli bir gün yaşadı. Devlet Başkanını seçti. Cumhuriyetimiz sıkı hazırlıklar nedeniyle seçimleri sakin ve huzurlu geçirdi. Seçim sandıkları kameralardan takip edildi.

Bütün Rusya genelinde olduğu gibi seçimleri Adıgey’de Amerikalı gözlemciler izledi. Gözlemciler Adıgey Başkanı ile önceden görüştüler, seçmen sayısı hakkında bilgi edindiler. Şeffaf sandıklara atılan oyları izlerken bu değişikliği de pozitif bulduklarını ifade ettiler. 

Amerikalı gözlemciler oyların sayılmasını, sandıkların mühürlenmesini adım adım gözlemlediler.

Bu sabah Adıgey Seçim Kurulu Başkanı Yuri Hut ile görüşen Aslan Thak’uşıne de Adıgey’de seçimlerin uygun olarak gerçekleştiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerini müteakip Adıgey Cumhuriyeti bazı bölge başkanlarını da seçti. Bunlar Cace, Krasnagavardiyeska, Maykop ve Tahtemıkuay Rayonlarıydı.

Ayrıca yine Cumhuriyetimizin bazı rayonları halk temsilcilerini de seçti.

Rusya Devlet Başkanlığını ise Adıgey Cumhuriyeti’nde Vlademir Putin kazandı. Oyların % 64 dünü aldı. Kominist Partisinin adayı Genadi Zuganof % 20, Liberal Demokrat Partisinin lideri Vilademir Jirinovski ve Mihail Praharof  % 3 oy aldılar.

Adıgey Cumhuriyeti'nde seçimler kanunlara uygun yapıldı sonucuna varıldı.

Adıgey Cumhuriyeti Radyosu
Dış Yayınlar Servisi
Huşt Emel
Adıgey Çalışma Grubu (AÇG)


nanKaffed

Share