Suriye’den gelen öğrenciler için siyasiler, işadamları el ele verdi

 

Anavatan’da Suriye seferberliği

KAFFED 18-02-2012 - 
Anavatanlarında öğrenim görmek için Suriye’den Nalçik’e gelen ancak, Suriye’deki gerilimli süreç nedeniyle zor günler geçiren öğrenciler için Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde örnek bir seferberlik başlatıldı. Siyasilerin öncülüğünde işadamlarının da desteğiyle 36 öğrenciye burs sağlandı. Suriye'den kesin dönüş yapmak isteyen soydaşlarla ilgili çalışmalar ise aralıksız sürüyor.

Aileleriyle sağlıklı bağlantı kuramayan ve para transferinde sıkıntı yaşayan öğrenciler KBC’nin ana gündem maddelerinden biri oldu. Cumhurbaşkanı Kanoko Arsen ve Başbakan Yardımcısı ve Soydaş Komisyonu Başkanı Yerken Tembulat’ın girişimleriyle ilk etapta ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen 36 öğrenciye 5’er bin ruble ödendi. Bir grup işadamı ile geçtiğimiz günlerde DÇB’ye giden Tembulat, öğrencilerin her türlü ihtiyaçları ile ilgileneceklerini söyledi.

Suriye’den eğitim amacıyla Anavatan’a dönen öğrenci sayısı 96’ya ulaşıyor. Suriye’deki olağanüstü durum nedeniyle alarma geçen Soydaş Komisyonu, bu konuyu iki hafta arayla yaptığı toplantılarla gündeminde tutuyor. Komisyon ayrıca, KBC Cumhurbaşkanına ve Parlamentosuna Suriye’den gelecek Adığeler için  250-300 kişi kapasiteli (sanatoryum modelinde) “adaptasyon merkezi” açılması konusunda bir proje sundu. Devlet finansmanı ile gerçekleşmesi beklenilen bu proje için 9,6 milyon rublelik bir bütçe gerekiyor. Cumhurbaşkanı’nın bu ödeneğin sağlanması için parlamentoya talimat verdiği ise alınan bilgiler arasında.

p>

Suriyeli soydaşlar için yoğun mesai

Suriye’den gelen öğrencilerin yanı sıra, bu ülkede yaşayan ancak anavatanına dönmek isteyenlerle ilgili çalışmalar da sürüyor. Bu kapsamda DÇB ve Perit Toplum Derneği tarafından hazırlanan rapor, Moskova’daki yetkililere iletildi. Son 1 ayda internet aracılığıyla başvuruda bulunan Suriyeli 96 soydaşımıza  anavatana geliş davetiyesi çıkartan Perit Toplum Derneği, davetiyelerle ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Son 3 ayda anavatana dönüş yapan soydaş sayısının 60’a ulaştığı öğrenildi. Bunlardan kalacak yer sorunu olan 9 kişinin, Cumhurbaşkanı tarafından Nart Otel’de kalmaları sağlandı. Diğerleri ise kendi olanakları ile akraba ve tanıdıklarının yanında kalıyorlar.

p>
nanKaffed

Share