KBC Üniversite Eğitimi Alacak Öğrencilere Yeni Olanaklar Sağlıyor

Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nde Üniversite Eğitimini Yapacak Öğrencilere Yeni Olanaklar Sağlanıyor

 

Dünya Çerkes Birliği’nden Federasyonumuza gönderilen mektup ile KBC’de Üniversitelerde okuyacak öğrencilere tanınacak yeni olanaklar konusunda bilgi verilerek, diasporadaki  hemşerilerimize de iletmemiz istenmiştir. KBC’de okuyan ve okumak isteyen öğrencilerimizi ilgilendiren bu mektubu sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz. Mektup metni şöyledir.

Sayın Cihan Candemir

Kafkas Dernekleri Federasyonu “KAFFED” Başkanı

Ankara, Türkiye

 

Sayın Başkan,

5 Haziran 2010 tarihinde DÇB’nin destekleriyle, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Arsen Kanoko’nun başkanlığında, bu yıl KBC Devlet Üniversitesini ve KBC Devlet Ziraat Akademisini bitirecek hemşeri öğrencilerle bir toplantı yapılmıştır. Toplantıya üniversitelerdeki master ve doktora öğrencileri de katılmıştır.

Cumhurbaşkanı, mezun olacak tüm öğrencilere Cumhuriyette kalmaları halinde sürekli ikamet imkanı sağlamayı teklif etmiştir. Aynı zamanda kalıcı olarak yerleşeceklerin konut sahibi olabilmesi için mortgage kredisi temininde yardımcı olunacağını söylemiştir. Sayın Kanokov, alınacak konutun mortgage kredisinin %50’sinin özel bir fondan karşılanacağı sözünü vermiştir. Cumhurbaşkanı, yaşamlarını Moskova veya Adıgey Cumhuriyeti’nde sürdürmek isteyenlere de iş bulma konusunda yardım sözü vermiştir.

Toplantı sırasında, üniversitelerini bitirdikten sonra KBC’de kalmak ve yaşamlarını sürdürmek isteyen öğrencilerin isimleri belirlenmiştir. Ayrıca, kalıcı öğrencilerle, Cumhurbaşkanlığı yönetimi ve Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde koordinasyonu sağlayacak yapılanma belirlenmiştir.

Toplantı gündemin içinde,  KBC Devlet Üniversitesi (KBSU) ve KBC Devlet Ziraat Akademisi (KBSAA) bünyesinde okuyacak yabancı ülke hemşeri öğrencileri kotası sorunu görüşülmüştür. Mevcut sorunlar hakkında bilgi verilen Sayın Kanokov, Rusya Eğitim Bakanlığındaki ilgili kurumlara gerekli mektupları yazarak, KBC üniversitelerine daha fazla yabancı ülkelerde yaşıyan hemşeri öğrenci kotası talep etmek,  sözünü vermiştir. Ayrıca problemin kısa zamanda çözümü için değişik çözüm alternatifleri düşünülmesini istemiştir. Cumhurbaşkanı, yabancı ülkelerde yaşıyan hemşeri öğrenciler için 100 kişilik sürekli bir kontenjan temin etmeyi arzuladığını ifade etmiştir.

Sayın Cihan Candemir, bu bilgileri size size memnuniyetle iletiyor ve Türkiye’de yaşayan Çerkes diasporası ile paylaşmanızı diliyoruz.

K.M. Azhakhov

Dünya Çerkes Birliği Başkanı 


nanKaffed

Share