Prens Ali ve Çerkes Atlılar

9 Eylül günü Ürdün'den Kafkasya'ya yola çıkan ve Prens Ali bin Al-Hüseyin'in de aralarında bulunduğu Çerkes atlılar Türkiye'de yoğun ilgi gördü. 10 Eylül'de Reyhanlı üzerinden Türkiye'ye giren 12 atlı, yanlarındaki 33 kişilik yardımcı ekiple birlikte Osmaniye, Mehmetbeyli, Maraş, Pınarbaşı, Kayseri, Sivas, Şarkışla, Tokat, Turhal, Erbaa ve Samsun üzerinden yürüyüşlerinin Türkiye kısmını tamamladı. Atlı grup 25 Eylül Cuma günü feribotla Kafkasya'ya geçti.
Gezi konusunda dergimize bir açıklama yapan Prens Ali bin Al-Hüseyin, Türkiye'de beklediklerinden çok daha yoğun bir ilgi ve misafirperverlik ile karşılaştıkları belirtti. Prens Ali bin Al-Hüseyin bu konuda şunları söyledi:

"Türkiye'de çok sayıda Çerkesin yaşadığını biliyorduk. Ayrıca Türkiye ve Ürdün arasında son derece yakın ve dostça ilişkiler mevcuttur. Bu nedenle Türkiye'de sıcak karşılama bekliyorduk. Fakat gördüğümüz sıcaklık ve misafirperverlik hayal bile edemeyeceğimiz düzeydedir. Sadece Kafkas kökenliler değil, gittiğimiz bölgelerdeki bütün insanlar bize büyük yakınlık gösterdi. Organizasyon konusunda yardımlarını esirgemeyen Kafkas Derneği'ne ve yetkililere teşekkür ediyorum. Anadolu insanının güzelliğini yansıtan bu dostluğu, ne ben, ne de kafiledeki arkadaşlarım hiçbir zaman unutamayacağız."

Atlı yürüyüşün amacının, Ürdün dahil 45 farklı ülkede dağınık bir şekilde yaşayan Çerkeslerin güzel kültürünü tüm dünyaya tanıtmak ve sevdirmek, bu vesileyle tüm insanlar arasında dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek olduğunu belirten Prens Ali bin Al-Hüseyin, siyasi amaçları olmadığını özellikle vurguladı. Prens Ali, bu atlı yürüyüşten sonra Çerkes kültürünü tüm dünyaya tanıtmaya yönelik başka etkinlikler düzenleyeceklerini de belirtti.

24 Eylül günü Ankara'ya gelen Prens Ali, Sheraton Oteli'nde geleneksel Çerkes giysileri ile katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Basının büyük ilgi gösterdiği toplantıda atlı yürüyüş konusunda bilgi verildi. Prens Ali aynı akşam Kafkas Derneği Ankara Şubesi'ni ziyaret ederek üyeler ile görüştü.Prens Ali, Ankara'ya geldiğinde Seynam Levend'in hazırladığı ve TRT 2'de yayınlanan Akşama Doğru programının çekimine katıldı. 25 Eylül akşamı yayınlanan program tüm hemşehrilerimizin büyük beğenisini kazandı. (Bu programın video kaseti Kafkas Derneği Genel Merkezi'nden temin edilebilir.) Akşama Doğru programında Prens Ali'yi konuk eden ve Çerkes kültürünün tanıtılmasına katkıda bulunan Sn. Levend'e tüm hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyoruz.

Prens Ali kimdir?

Prens Ali bin Al-Hüseyin, Haşemi sülalesine mensup olan Ürdün Kralı Hüseyin'in beş oğlundan üçüncüsüdür. 1975 yılında doğan Prens Ali, annesini henüz 3 yaşındayken bir helikopter kazasında kaybetmiştir. 1994 yılında İngiltere'deki Royal Military Academy'den mezun olan Prens, halen İngiliz ordusunda subaydır. New York'daki Columbia Üniversitesi'ne 1994'de giren Prens Ali politika ve felsefe okumaktadır.

Çocukluk yıllarından beri Ürdün'deki Çerkes topluluğu aracılığıyla Çerkesleri tanıyan Prens, üniversiteye girdiğinden beri Çerkes kültürü ve tarihi ile ilgilenmektedir. 1864'de anayurtları Kafkasya'dan sürgün edilen Çerkeslerin tarih boyunca büyük haksızlıklara uğradıklarını ve acı çektiklerini gören Prens Ali, Çerkes insanına, kültürünü ve kimliğini koruma ve yaşatma çabalarında yardımcı olmayı bir görev olarak benimsemiştir. Çerkeslerin tarihini, kültürünü, dil ve davranışlarını öğrenmeye gayret eden Prens Ali, Çerkes kültürünün yaşamasının doğal bir hak olduğuna inanmakta, bu güzel kültürü tüm dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır. Prens Ali'nin Çerkes tarihi üzerine Jordan Times dergisinde yayımlanan bir yazısına dergimizin bu sayısında yer veriyoruz.Prens Ali, Çerkeslerin anayurdu olan Kafkasya'yı da bir kaç kez ziyaret etmiş ve burada yaşayan Çerkeslerle yakın ilişkiler ve dostluklar kurmuştur. Ayrıca üç yıl önce Maykop'ta toplanan Dünya Çerkes Birliği'nin genel kuruluna "Onur Konuğu" olarak katılmıştır. Önümüzdeki yıl, Çerkes dil, kültür ve tarihini yerinde öğrenmek için Kafkasya'daki bir üniversitede bir yıllığına özel kurslar alacaktır.

Kaffed

Share