Fatima Carım Türkiye’de

KAFİAD, KAF-DER ve KAF-DAV'ın daveti nedeniyle Türkiye'yi ziyaret eden Adığey Cumhuriyeti sayın A.Aslan Carım'ın eşi ve aynı zamanda "Adığey Kültür ve Sanatına Destek Vakfı" başkanı olan sayın Fatima Carım, yanında Vakıf sekreteri ve aynı zamanda Adığe Televizyonu'nda yapımcı ve tiyatro eleştirmeni olan Sveta Şhalaho ve kameraman Yuri Zinkovski olduğu halde 2 Haziran günü İstanbul Havaalanı'na inerek başlattığı ziyaretini 9 Haziran tarihinde tamamlayarak Adığey Cumhuriyeti'ne geri döndü.Atatürk Havalimanında Karşılama Sol başta Fatıma Carim, Mehmet Uzun

div>

1947 doğumlu ve hukukçu olan sayın Fatima Carım, ülkemize yapmış olduğu ziyareti sırasında zerafeti, içtenliği, düşündüğü gibi her şeyi açık konuşması, ulusal sorunlarımızı çok net olarak ortaya koyması, değişik konulardaki bilgi birikimi, Adığe diline hakimiyeti ve dinleyenlerin ruhunu okşayan hatipliği ile herkesin saygısını kazandı ve arkasında hoş bir seda bırakarak ülkesine geri döndü.

Haksızlık etmemek bakımından açıkça belirtmek gerekir ki, sayın Carım'ın iyi anlaşılmasında mükemmel tercüme ve izahlarıyla Mehmet Yediç de önemli rol oynadı.

2 Haziran 2000 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı'na beklenen saatten erken inen Fatima Carım'ı; Kaf-Der ve Kaf-Dav Genel Başkanı Muhittin Ünal ve eşi Mihrican Ünal, Kafiad Genel Başkanı Cihan Candemir, Bağlarbaşı Kafkas Derneği Başkanı Mahmut Nedim Özel, Prof. Dr. Günseli Şurdum(Avcı), Muharrem Çurey ve eşi Güldane Çurey, Muammer Tuncer, Dr. Handan Demiröz, Yusuf Taymaz ile Adığe Mak gazetesi adına Fahri Huvaj'ın da aralarında olduğu kalabalık bir grup tarafından karşılanarak Taksim Meydanı'ndaki oteline götürülmüştür.

Kısa bir dinlenmeden sonra kalabalık bir heyet halinde Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii ziyaret edilmiş ve sayın Şurdum tarafından Saray içindeki meşhur Konyalı Lokantası'nda mükemmel bir öğle yemeği ziyafeti verilmiş ve akşam da Bağlarbaşı Derneği'nde ilk konuşmasını yapmıştır. Sayın F. Carım, Doğan Özden müzik grubu korosunu zevkle dinleyerek ülkemizdeki ilk gününü oldukça memnun tamamlamıştır.


F. Carim İstanbul Bağlarbaşı Derneği'nde Gençlerle

div>

3 Haziran günü sabah kahvaltısını takiben yine Prof. Dr. Günseli Şurdum'un organize etmiş olduğu 2 saatlik Boğaziçi motor turunu takiben 12.45'de feribotla Bandırma'ya hareket etmiştir. Bandırma'da; Bandırma Derneği, Biga Derneği, Kafkas Derneği'nin Çanakkale, Gönen ve Balıkesir şube yönetimlerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir hemşehri grubu tarafından liman içinde karşılanmış ve şerefine orda bir düğün yapıldıktan sonra dernek binasına geçilmiştir. Karşılama şeklinden çok duygulanan sayın Carım'ın liman içindeki basın demeci adeta boğazına düğümlenmiş sözcüklerle ve oldukça kısa olmuştur.


Bandırma Derneği'nde sohbet

div>

Ziraatli Köyü'ne düzenlenen gezide daha çok köylü kadınlarla sohbet eden misafir; akşam dernek binasında kalabalık hemşehri grubuyla karşılıklı soru cevap tarzında sohbette bulunmuş ve gece konaklaması için Gönen kaplıcalarındaki Yıldız Oteli'ne hareket edilmiştir.


Fatıma Carim Bursa'daki panelde

div>

4 Haziran günü Gönen'de yapılan kahvaltı ve hemşehrilerle sohbetten sonra Bursa'ya hareket edilerek Kervansaray Oteli'ne yerleşilmiş ve öğle yemeğini takiben Kaf-Der Bursa Şubesi tarafından Kent Otel'de düzenlenen "Diasporada Çerkes Edebiyatı'nın oluşması" konulu panele katılarak ziyaretinin şekli ve amacı konusunda oldukça etkili bir konuşma yapmış ve paneli zevkle izlemiştir.

Panele davet edilen yazar ve şairlerden Musa Uysal, Yaşar Bağ, Mevlüt Atalay, Ali Çurey, Muhittin Ünal, Tamer Adıgüzel, Turabi Saltık; Şamil Jane yönetimindeki oturumda diasporada Çerkes Edebiyatı'nın oluşumu ile ilgili olarak ilginç görüşler ortaya koyarken, nüfus cüzdanı suretiyle ikametgah belgesini zamanında göndermediği gerekçesiyle Sefer Berzeg'in konuşturulmamış olması özellikle tepki çekmiş ve eleştirilere neden olmuştur.

Paneli takiben verilen yemeğe eşleriyle katılan çok sayıda hemşehrimiz ile ve özellikle gençlerle sohbet etmeyi tercih eden Fatima Carım, yaşadıklarından son derce memnun olarak oteline dönmüştür.


Eskişehir'de Gençlerle

div>

5 Haziran günü Eskişehir'e hareket eden Fatima Carım, Sveta Şhalaho, Yuri Zinkovski, Mehmet Yediç, Muhittin Ünal, Fahri Huvaj ve Emel Bezek'den oluşan kafile; Eskişehir Kafkas Derneği yönetimi ve gençleri tarafından İnegöl çıkışında karşılanarak kısa süreli bir düğünü takiben öğle yemeğinin yenileceği lokantaya götürülmüştür. Yemeği takiben gidilen dernek binasında basının da hazır bulunduğu bir sohbet toplantısı yapılmıştır. Saat 15.15'de Eskişehir'den ayrılan kafile, saat 18'de Ankara'ya ulaşmıştır. Fatima Carım, Akşam Kaf-Der Ankara Şubesi Hanımlar Komisyonu'nun hazırlamış olduğu Adığe yemeklerinden oluşan ziyafete katılmış ve yemek sonrasında da başkanı olduğu vakfın neden kurulduğunu, ne gibi çalışmalar yapmakta olduklarını, diasporadaki gözlemlerini, birlikte nelerin yapılabileceğini konu alan oldukça etkili bir konuşma yapmış ve kısa bir düğünü takiben oteline dönmüştür.


Eskişehir Derneği'nde Bayanlardan sıcak karşılama

div>

6 Haziran günü Olgunlaşma Enstitüsü, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji ve Rusça bölümü yetkililerini ziyaret ettikten sonra dernek binasında gençlerle bir süre sohbet eden sayın F. Carım, Kafiad tarafından, Atlı Spor Kulübü'nde 20.00'de onuruna verilen kokteyle katılarak burada da güzel ve kısa bir konuşma yapmak suretiyle günü tamamlamıştır.


Ankara'da Bayanlarla

div>

7 Haziran günü sabah kahvaltısını takiben İstanbul'a hareket eden Fatima Carım, Düzcelilere deprem nedeniyle geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuş ve öğle yemeğini Düzceli hemşehrileriyle birlikte yemiştir. İstanbul'a ulaşır ulaşmaz sayın Prof. Dr. Hayri Domaniç ve misafirlerini ziyaret ederek 2 saate yakın sohbet ettikten sonra İrfan Argun tarafından verilen akşam yemeğine katılmıştır.

8 Haziran gününü İstanbul'da serbestçe gezmeye ayırmasına rağmen, öğlen sayın Hakkı Kurmel'in verdiği yemeğe, akşam da seçkin davetlilerin hazır bulunduğu İstanbul Dostluk Kulübü'nün yemeğine katılmış ve böylelikle ülkemizdeki ziyaretini tamamlayarak 9 haziran günü saat 11.30'da Maykop'a dönmek üzere sıcacık duygularla yüklü olarak Türkiye'den ayrılmıştır. Ayrılırken Türkiye Çerkesleri arasında geçirdiği bir haftayı, bugüne kadar yapmış olduğu birçok seyahatten oldukça farklı ve unutamayacağı güzelliklerle dolu bir ziyaret olarak nitelemiş, kendisini davet eden ve ağırlayan dernek yetkililerine ve tüm hemşehrilerine teşekkür etmiştir.

ADIĞE KÜLTÜR VE SANAT DESTEK VAKFINDAN TEŞEKKÜR MESAJI

Sayın Muhittin Ünal ve

Cihan Candemir,

Davetiniz üzerine Vakfımız adına Türkiye'ye yapmış olduğunuz ziyaret sırasında, bizzat bizimle il il seyahat ederek sağlamış olduğunuz diyalog ortamına ve hemşehrilerimizin büyük ilgisine gönülden teşekkür borçluyuz. Türkiye'de yaşadığımız güzellikleri ve candan ilgiyi unutabilmemiz mümkün değildir.

Bize ev sahipliği yapan İstanbul-Bağlarbaşı, Bandırma, Balıkesir, Biga, Gönen, Çanakkale, Bursa, Eskişehir, Ankara ve Düzce dernekleri ve yöneticilerine; Kafkas işadamları Derneği yöneticilerine, Sayın Prof. Dr. Hayri Domaniç ile arkadaşlarına ve sıcak ilgilerini esirgemeyen tüm hemşehrilerimize gönülden teşekkürlerimizi iletmenizi istirham ediyorum.

Seyahat sırasında bize söylenenlerle ilgili her not Sayın Cumhurbaşkanımız Carım Aslan'a da arz edilmiş ve özel ilgiyle karşılanmıştır.

Kaf-Der ve KAFDAV (Kafkas Araştırma ve Dayanışma Vakfı) ile vakfımız arasında imzalanan kültürel işbirliği anlaşmasıyla birlikte güzel şeyler yapacağımız inanıyorum. Bu vesile ile hepinize sağlık, esenlik ve refah diliyorum.

Maykop, 14.06.2000 FATİME CARIMOVAKaffed

Share
Kafkas Derneği 21 Mayıs Anma Toplantısı Previous post