Balballı Gezisi

Kafkas Abhazya Kültür Derneği yeni bir bakış açısı ile Türkiye'de ki diğer Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ilişki kurma, bu ilişkiyi geliştirme ve devam ettirme amacıyla çeşitli projeler geliştirdi.


Bu projelerin başında Tarih Vakfı ile olan karşılıklı iyi niyet, birlikte çalışma isteği doğrultusunda vakfın İTÜ Maçka Sosyal Tesislerinde düzenlediği 9. Stklar toplantısına dernek olarak katılım sağlandı, iki gün süren ve teması "STK'LAR VE GÖNÜLLÜLÜK'' olan toplantılar esnasında iyi ilişkiler geliştirdiğimiz vakıf yöneticilerinin kültürümüzü ve insanımızı daha yakından tanımak istediklerinden hareketle bir köy gezisi düzenleme fikri oluştu. Balballı köyünün bu teklife sıcak bakması sonucunda derneğimiz, Tarih Vakfı ve Balbalı köyünün ortak çalışması sonucu gerçekleşen gezi amacına ulaştı ve yüzelli kişilik seçkin bir davetli topluluğu, diğer dernekler, Kaf-Der ve civar köylerde ki Ayhabı, Thamadaların katılımı ve köy gençlerinin özverili hizmetleri sonucunda son derece başarılı ve tanıtım açısından olumlu bir gezi gerçekleştirildi.

Atlas Dergisi muhabiri fotoğraf çekimleri gerçekleştirdi, TRT 2 Kültür Net.Tr program ekibi yemek kültürü ile ilgili röportajlar yaptı ve oyunlarımızı görüntüleyerek üç ayrı program halinde sundu. Güzel bir sonbahar günü abartsa(mutfak) ve iki ayrı kapısı olan beyaz badanalı geleneksel bir abaza evinin ulu meşe ağaçları ile bezenmiş yemyeşil ve kocaman aştasında (bahçe) azarlar söylendi, abıstalar yendi.

"Türkiye'de yaşayan Aleviler Süryanileri, Sünniler Alevileri, Türkler Çerkesleri ve diğer dini yada etnik gruplar birbirlerini ya hiç ya da çok az tanıyor." Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı Genel Sekreteri Prof.Dr Orhan Silier yaptığı teşekkür konuşmasına böyle başladı ve "Bize sofranızı ve gönlünüzü açtığınız için teşekkür ederiz'' diye devam etti. Gezi izlenimleri ve Çerkesler hakkında genel bilgileri yakında Tarih Vakfı web sayfasından okumak mümkün olacak.

Ayrıca Derneğimiz Tarih Vakfı ile olan projeleri ve ilişkilerini karşılıklılık çerçevesinde devam ettirmekte ve önümüzde ki dönem içinde gezi ve diğer etkinlikler bazında çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaffed

Share