2000 Yılı “Fair Play” Ödülü: M. Kazım Taymaz

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi'nin 2000 Fair Play Ödülleri 3 Haziran günü Olimpiyatevi'nde düzenlenen görkemli bir tören ile sahiplerini buldu. Bu yıl Davranış Büyük Ödülü, yaklaşık yarım yüzyıldır bitmek bilmeyen bir enerji ve istekle toplumu için çalışan değerli büyüğümüz M. Kazım Taymaz'a takdim edildi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, M. Kazım Taymaz'ı "40 yıldan bu yana hiç bir karşılık beklemeden köyden getirdiği binlerce imkanı olmayan çocuğu eğitmesi, Köy Çocuklarını Eğitim Derneği'ni kurması ve ilerlemiş yaşına karşın deprem bölgesindeki çalışmaları" nedeniyle ödüle layık gördü.


1925 yılında Düzce'nin Kirazlı (Siyokhable) köyünde doğan Sn. M. Kazım Taymaz, 1952 yılında Ankara'da Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra tekniker okullarında öğretmen ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak meslek yaşamını sürdürdü. 1964 yılından sonra İstanbul'da kurucusu olduğu Köy Çocuklarını Yükseltme Derneği ve Köy Çocuklarını Eğitme Derneği bünyesinde yetenekli köy çocuklarının ilkokuldan üniversiteye kadar her düzeyde öğrenim görmesini sağladı. Sn. Taymaz, yaz / kış demeden tüm Anadolu'yu gezerek olanaksızlıklar nedeniyle okuyamayan yetenekli çocukları tespit etmiş ve özel çabalarıyla sağladığı desteklerle bu çocukların iyi bir eğitim görmesini sağlamıştır. Değerli büyüğümüz emekli olduktan sonra da bu etkinliklerini sürdürmüş, bu kez Düzce'de kurduğu dernek ile köy çocuklarının yetiştirilmesine büyük katkıda bulunmuştur. Sn. M. Kazım Taymaz, Düzce depreminden sonra gerçekleştirdiği çalışmalarla da büyük bir takdir kazanmıştır. Depremin getirdiği yıkımın duyurulması ve yardım çalışmalarının örgütlenmesinde son derece aktif olarak çalışarak bu acı olayın etkilerinin hafifletilmesi yönünde önemli bir başarı sağlamıştır. Kafkas kültürünün yaşaması ve geliştirilmesi için göstediği aktif çalışmaları ile de tanınan Sn M. Kazım Taymaz'ın Fair Play ödülü alması Düzce'de büyük bir sevinç ile karşılanmıştır. Örneğin Düzce Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz ödül töreninden sonra Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'ne gönderdiği mektupta şu görüşleri dile getirmiştir:

"40 yılı aşan bir zaman içerisinde hiçbir karşılık beklemeden, Anadolu'nun her bir yanından seçtiği imkanı olmayan köy çocuklarının eğitimli birer aydın olarak topluma kazandırılması yönünde çaba harcayan, bu alanda kurduğu derneklerle yardımseverlerin örgütlenmesine öncülük eden, gerek kişiliği, gerekse eğitimci kimliği, gerekse sosyal ve kültürel alandaki etkinliği ile örnek insan değerlerini taşıyan M. Kazım TAYMAZ kelimelerle ifade edilemeyecek bu güzel ve faydalı çalışmalarını bölgemizde yaşanan deprem felaketleri sonrasında da sürdürmüştür. Hatta bu çalışmalarını daha geniş yelpazeye yayarak daha da arttırmış0tır.

Ulusumuzla diğer uluslar arasında dostluk, kardeşlik, yardımlaşma adına adeta bir barış elçisi olan bu dünya insanı özellikle; İsrail'de bulunan Galile bölgesinde Kfar Kama beldesi halkı ve buradaki kurumlarla temasa geçip Düzce ve Düzcelilere yardım etmiştir. [İsrail Çerkeslerinin topladığı yardımının dağıtılması amacıyla Kfar - Kama Belediye Başkanı Hani Pşımaf Şovgen başkanlığında bir heyet depremden hemen sonra Düzce'ye gelmiştir.] Düzce Belediyesince hazırlanan CD ve video kasetlerini bu bölgelere ulaştırıp Kfar Kamalılara ve İsraillilere Düzce'yi tanıtmış, son derece iyi ilişkilerin kurulmasını tesis etmiştir.

Her yönüyle örnek bir insanımız olan M. Kazım TAYMAZ'a tarafınızca verilen Toplumsal Fair Play Davranış Dalı büyük ödülü bizler için son derece gurur kaynağı olmuştur.

Geleneksel hale getirilen Fair Play ödülleri ile yurdun dört bir yanına hayat felsefeleri, davranışlarıyla toplumsal barış, huzur ve dayanışmaya katkı sağlayan böyle örnek kişi ve kuruluşları tespit edip onurlandıran Değerli Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Fair Play Konseyi üyelerini Düzceliler adına yürekten tebrik ederim. Değerli büyüğümüz M. Kazım TAYMAZ'a ve ona daime destek olan değerli eşi Emine TAYMAZ'a böyle anlamlı bir ödülü bölgemize kazandırdıkları için minnettarlığımı belirtirim."

Değerli büyüklerimiz M. Kazım ve Emine Taymaz'a, toplumumuzun gelişmesine yönelik gerçekleştirdikleri örnek çalışmalar için şükranlarımızı sunuyoruz.

Kaffed

Share