MRGI Anadili Günü Etkinliğine Katıldık

Uluslararası Azınlık Hakları Grubu (Minority Rights Group International-MRGI) tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Anadili Günü etkinliğine Genel Başkan Ünal Uluçay, Genel Başkan Yardımcısı ve Çerkes Kültür Evi Derneği Başkanı Ömer Çötok, Genel Sekreter Ömer Atalar, Yönetim Kurulu Üyesi ve Silivri Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı R. Onur Arığ, İstanbul Kafkas Kültür Derneği Başkanı Yüksel Nuri Güneş ve Kafkas Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Özbek katıldı.

“Türkiye’de Anadillerinin Korunması ve Güçlendirilmesi – Uluslararası Uygulama ve Deneyimlerden Yerel Eyleme” başlığı ile düzenlenen etkinlik, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut’un açılış mesajı ile başladı. İlk oturumda Finlandiya Sami Parlamentosu Dil İşleri Sekreteri Marko Marjomaa ülkesinde Sami diline yönelik eğitim alanında yapılan çalışmaları anlattı. İstanbul Okan Üniversitesi’nden Dr. Murat Topçu Tehlike Altındaki Diller Ağı (TADNET) ve Çerkes Dili ile ilgili bilgiler verdi. Mezopotamya Vakfı’ndan Murat Akyıl ise vakfın Kürtçe’ye yönelik çalışmalarını dile getirdi.

İkinci oturum Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Anastasia Crickley’in İrlandaca ile ilgili sunumuyla başladı. Kadir Has Üniversitesi’nden Doç. Dr. Olgun Akbulut “Türkiye’deki Azınlık Dillerinin Durumu” başlıklı hukuki çerçeveye ağırlık veren bir sunum gerçekleştirdi. BM Azınlık Sorunları Özel Raportörü Nikolas Levrat dil politikaları konusunda uluslararası duruma ilişkin bilgiler verdi.

Türkiye’de anadili konusunda çalışan farklı toplumların temsilcilerinin katıldığı toplantıda ortak sorun alanları ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Share