Yönetim Kurulumuz ilk Yüz Yüze Toplantısını Gerçekleştirdi

Yönetim Kurulumuz daha önce gerçekleştirdiği üç çevrimiçi toplantıdan sonra 2 Aralık 2023 Cumartesi günü Federasyon Genel Merkezinde ilk yüz yüze toplantısını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Erol Taymaz’ın da katılımı ile toplantı gündeminin ilk maddesi olarak çalışma programımızın öncelikleri arasında yer alan 3 yıllık stratejik planın hazırlanma süreci ele alındı. Stratejik Planın mümkün olan en geniş paydaş katılımı ile hazırlanması kararlaştırıldı. Planı hazırlamak üzere görev verilen ekip içerisinde yer alan Prof. Dr. Erol Taymaz stratejik planın hazırlık ve uygulama süreçlerinin KAFFED ve üye derneklerinin yönetim kurulları tarafından güçlü şekilde desteklenmesinin başarısında önemini vurguladı. Bu çerçevede stratejik plan süreçleri ile ilgili Başkanlar Kurulu ile bir çevrimiçi toplantı yapılması kararlaştırıldı. Toplantı tarihi Başkanların uygunluk durumuna göre belirlenecek.
Toplantıda Yönetim Kurulu üyeleri arasında iş bölümü yapıldı. Yönetim Kurulu, kendilerine verilen görevler doğrultusunda Öner Yılmaz, Şeneser Tokmak, Turhan Yılmaz, Muharrem Saran, Ömer Çötok, İsa Elagöz, Ufuk Çevik ve Özcan Atıcıer’i Genel Başkan Yardımcılıklarına getirdi. Ayrıca Ömer Atalar Genel Sekreter, Bedia Ölmez Mali Sekreter, Canel Zağlı Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreteri, Ayça Atcı Sosyal İşler ve Bölgesel Etkinlikler Sekreteri olarak görevlendirildi.
​Katılımcı bir çalışma dönemi hedefimizin temel unsurları arasında yer alan Komisyonlarımızın ve Çalışma Gruplarımızın sorumluları da şu şekilde belirlendi:
1 – Dönüş ve Anavatan ile İlişkiler Komisyonu: Öner Yılmaz
– Abhazya Cumhuriyeti Çalışma Grubu: Muharrem Saran
– Adıgey Cumhuriyeti ve Kıyı Boyu Şapsığ Bölgesi Çalışma Grubu: Şeneser Tokmak
– Kabardey Balkar ve Karaçay Çerkes Cumhuriyetleri Çalışma Grubu: Hayri Hopbaç
– Güney Osetya ve Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyetleri Çalışma Grubu: Fehmiye Akdoğan
– Çeçenistan ve İnguşetya Cumhuriyetleri Çalışma Grubu: Z. Talha Ölmez
– Dağıstan Cumhuriyeti Çalışma Grubu: Z. Talha Ölmez
2- Anadili Komisyonu: Rabia Özen
3- Hukuk, İnsan Hakları ve STK’lar ile ilişkiler Komisyonu: Ömer Atalar
4- Kariyer Komisyonu: Z. Talha Ölmez
5- Siyaset ve Lobi Komisyonu: Turhan Yılmaz
6- Tanıtım, İletişim ve Sosyal Medya Komisyonu: Enes Özkan
7- Mali Kaynak Geliştirme Komisyonu: Seyfi Ateş
8- Çocuk Çalışmaları Komisyonu: Hatice Kaya
9- Gençlik Katılımı Komisyonu: Lüseyna Özden
10- Kadın Katılımı Komisyonu: Feyza Önal
11- Tüzük Komisyonu: Doğan Eser
12- Xabze Komisyonu: İsa Elagöz
13- Bilimsel Çalışmalar Komisyonu: Ufuk Çevik
14- Diaspora ile İlişkiler Komisyonu: Ufuk Çevik
15- Çerkes Numune Mektebi Komisyonu: Ayça Atçı
16- Spor Komisyonu: Süleyman Çelik
Genel Kurulda Çerkes Derneği Başkanı Yusuf Hatuk tarafından, Federasyonlaşma sürecinde önemli bir yeri olan ve sonrasında yaşanan elim saldırıda Tsey Mahmut Özden’in hayatını kaybettiği 5 Kasım 1977 toplantısına atfen önerilen “5 Kasım Demokrasi, Birlik ve Dayanışma Günü” ilanı oy birliği ile kabul edildi. Her yıl 5 Kasım’da STK larımızda, anma içeriğinin yanı sıra geleceğe dönük içeriklerin de yer alacağı etkinlerin düzenlenmesi amaçlanmaktadır.
Ayrıca, her hafta Salı Günü çevrimiçi, her ayın ilk Cumartesi günü ise yüzyüze toplantı yapılmasına karar verildi. İlk yüz yüze Başkanlar Kurulu toplantısının ise 7 Ocak 2024 Pazar günü yapılması kararlaştırıldı.

Share