Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana Derneklerimizin Programlarına Katıldık

Toplumumuz ve kurumlarımızla görüş alışverişinde bulunmak amacıyla üye derneklerimizi ziyaret ederek düzenlenen programlara katılmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda 3 Aralık 2023 Pazar günü Gaziantep Çerkes Derneğimizi, Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneğimizi ve Adana Çerkes Kültür Derneğimizi ziyaret ederek Dernek Yöneticilerimizle, KAFFED delegelerimizle, dernek üye ve gönüllülerimizle bir araya geldik.

​Gaziantep Çerkes Derneği ziyaretimizde Dernek Başkanımız Handan Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri düzenledikleri geniş katılımlı bir program ile Genel Başkan Ünal Uluçay, Genel Başkan Yardımcısı Turhan Yılmaz, Genel Sekreter Ömer Atalar ve Yönetim Kurulu Üyesi Seyfi Ateş’ten oluşan heyetimiz ile görüş alışverişinde bulundular. Genel Başkan Ünal Uluçay, çalışma programımız ile ilgili bilgi vererek Gaziantep ve Maykop şehirlerinin kardeş şehir olmalarının, korunması ve geliştirilmesi gereken önemli bir bağ olduğunu, bu konuda yerel yönetimlerle yapılacak çalışmalara destek olunacağını belirtti. Dernek Başkanımız Handan Özdemir ve katılımcılar toplumsal sorunlar, gençlik katılımı, anavatanla ilişkiler, bölgesel çalışmalar ve derneğin sorunlarına ortak çözümler geliştirilmesi konularında görüş ve önerilerini belirterek yeni yönetime başarılar dilediler. Ziyaret esnasında değerli thamademiz Yaşar Tok kendi eseri olan bir tabloyu Federasyonumuza hediye etti.

​Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği, Göksun Çerkes Kültür Derneği, Afşin Kafkas Kültür Derneği tarafından düzenlenen Genişletilmiş İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Genel Başkan Ünal Uluçay, Genel Başkan Yardımcıları İsa Elagöz ve Turhan Yılmaz, Genel Sekreter Ömer Atalar ve Yönetim Kurulu Üyeleri Seyfi Ateş, Selahattin Cantürk ve Z. Talha Ölmez katıldılar. Depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşundan sonra Kahramanmaraş Kafkas Kültür Derneği Başkanı Bekir Sami Yavuz, Göksun Çerkes Kültür Derneği Başkanı Nihal Arslan, Afşin Kafkas Kültür Derneği Başkanı Ahmet Özcan ve KAFFED Genel Başkanı Ünal Uluçay’ın açılış konuşmalarını yaptılar. Daha sonra depremde hayatını kaybedenler için dua edildi. Derneklerimizin yönetici, üye ve gönüllülerinden oluşan geniş bir katılımla düzenlenen toplantıda serbest kürsü bölümünde bölgede yaşanan sorunlar ve çözüm arayışları, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin yapılması gerekenler ve depremzedelerin sorunları konularında katılımcılar tarafından konuşmalar yapıldı. Genel Başkan Yardımcımız İsa Elagöz’ün koordinesinde Derneklerimiz ve muhtarlarımızla işbirliği içerisinde depremzedelerin sorunlarına ilişkin bir raporun hazırlanarak KAFFED e gönderilmesi, çözümü için KAFFED ve derneklerimiz tarafından bürokratik ve siyasi düzlemlerde çalışmalar yapılması konusunda mutabık kalındı. Yerel seçimlerin önemi vurgulanarak parti farkı gözetmeksizin aday olan üye ve gönüllülerimiz ile sorun ve taleplerimize duyarlı adayların destek taleplerinin değerlendirileceği belirtildi.

​Adana Çerkes Kültür Derneği tarafından düzenlenen Genişletilmiş İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Genel Başkan Ünal Uluçay, Genel Başkan Yardımcısı Turhan Yılmaz, Genel Sekreter Ömer Atalar, Yönetim Kurulu Üyeleri Selahattin Cantürk ve Z. Talha Ölmez katıldılar. Dernek Başkanımız Mutlu Kınık, Dernek yönetici, üye ve gönüllüleri ile Adana’daki önceki dönem KAFFED Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı toplantıda çalışma programımız ile ilgili katılımcılara bilgi verilerek görüş ve önerileri alındı. Katılımcılar anavatanla ilişkilere mutlaka özel önem verilmesi, dönüşü kolaylaştıracak yasal düzenlemelerin yakından takip edilmesi, “Kapsayıcı KAFFED” yaklaşımının kurum dışı alanlarda karşılıklı saygıya dayalı bir diyalog ile sınırlı tutulması, gençliğe ve çocuklara yönelik çalışmaların önemi, siyasette etkin temsil konularında görüş ve önerilerini dile getirdiler. Yönetim Kurulu üyelerimiz yakın tarihlerde ciddi bir kaza geçiren Dernek Başkanımız Mutlu Kınık’a geçmiş olsun dileklerini yinelediler. Bölge Koordinatör Derneği Başkanı olarak Mutlu Kınık, bu program kapsamında ziyaret edilemeyen bölgedeki diğer derneklerin de en kısa zamanda ziyaret edilmesi gerektiğini belirtti.
​KAFFED heyetlerini düzenledikleri programlarda ağırlayan Gaziantep, Kahramanmaraş, Göksun, Afşin ve Adana Derneklerimizin değerli Başkan ve yöneticileri ile tüm katılımcılara katkıları için teşekkür ediyoruz.

Share