KAMUOYUMUZUN DİKKATİNE

KAMUOYUMUZUN DİKKATİNE

Antalya’da düzenlenen “Çerkesya Gençlik Kampı” isimli organizasyonda, Göksun Çerkes Derneği başkanı Oktay Oğuz’un kampa katılan ve 15 yaşında bir çocuğumuza yönelik cinsel istismar teşebbüsünde bulunduğu 3 Ağustos 2023 tarihinde tarafımızdan öğrenilmiştir.

Derhal organizasyonun sorumluları ve mağdurun ailesiyle görüşmeler yapılmış; maalesef iddia edilen eylemin gerçekleştiği teyit edilmiştir.

Bu utanç verici olayın sonuçlarıyla yüzleşmek ve gerekli adımları atmak, kişiler dışında, ilgili şahsın başkanı olduğu dernek ve derneğin üyesi olduğu federasyonumuz ile yetkili kurulların sorumluluğundadır. Ne varki tüzüğümüz uyarınca federasyonumuzun kişilere doğrudan bir yaptırım uygulama yetkisi bulunmamaktadır.

Yönetim kurulumuz bu doğrultuda Başkanlar Kurulumuza ilk bilgilendirmeyi yaptıktan sonra, konuyu tüzüğümüze göre görevli organ olan Onur Kurulu’na tevdi etme kararı almıştır. Ayrıca mağdurun ailesiyle görüşülerek hukuki sürecin yürütülmesi başta olmak üzere talep edilecek her türlü desteğin sağlanmasına karar verilmiştir.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu olarak bu suçun üstünün örtülmemesi ve cezasız kalmaması adına konuyu tüm boyutlarıyla takip etmeye kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Haklı bir infial yaratan bu eylem toplumsal kurallardaki karşılığı yanında Türk Ceza Kanunu kapsamında suç teşkil etmektedir. Burada korunması gereken kişiler veya kurumlar değil toplum, toplumun güveni ve çocuklarımızdır. Failin cezasız kalması aynı toplumda yaşayan her çocuğu ve genci potansiyel mağdur olarak riske atmak anlamına gelecektir.

Süreç içerisinde ilgili organlarımız tarafından alınacak kararlar ve gelişmeler kamuoyumuzla paylaşılacaktır.

Saygılarımızla,
KAFFED Kafkas Dernekleri Federasyonu

Share