NALO ZAUR’U SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ

NALO ZAUR’U SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ
15 Temmuz 1928’de Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nin Stariy Uruh köyünde doğan Nalo Zaur, Kabardey Devlet Pedagoji Enstitüsünü bitirdi. Kabardey Edebiyat tarihi ve Adıge folkloru üzerine ders verdi ve sözlü edebiyat çalışmaları yaptı. Nalo Zaur, akademisyenliğin yanında sivil toplum faaliyetlerinde de aktif olarak yer aldı ve Adige Xase başkanlığı gibi görevler üstlenerek sorumluluk aldı. 1989 yılında, Aşemez Xase tarafından Nalçik’te ilk kez düzenlenen Çerkes Sürgünü anma etkinliğinin başrolünde olan Nalo Zaur Çerkes kimliği, kültürü ve bilincinin yeniden inşaasında ve kurumsallaşmasında büyük emekler vererek Çerkeslerin sivil toplum örgütlenmesi tarihindeki yerini almıştır.
11 yıl önce bugün aramızdan ayrılan Nalo Zaur, Psıne dergisine verdiği röportajda dil ve kültüre dair şu ifadeleri kullanmıştı:
“Dili, kültürü için endişelenmeyen insanlar, sanatlarını da kaybederler. Aynen sağlığına dikkat etmeyen insanın sağlığını kaybettiği gibi. Bizim kalkınıp, dik durabilmemiz için dil başta olmak şartıyla, xabze, tarih, din ve benzerleri gibi millet olmanın vasıflarından olan değerleri ele alarak geliştirmemiz gerekir. Dilimizin gelişmesi için devlet başkanı, parlamento, hükümet okullar, önder olarak tüm vatandaşlarla birlikte çalışmalıyız. Dilinin dünyasını anlamayan, onun geleceği için düşünmeyen millet yok olur. Yabancı ülkelerde yaşayan soydaşlarımız bu konuda zor durumdalar. Yeni yetişen evlatları Adıge dilini bilmiyorlar. Tarihi yok olanda dili yok olan gibidir. Onun için tarihimiz için daha önce yapılan çalışmaları da değerlendirerek yeniden ciddi olarak araştırarak kendi eserlerimizi ortaya koymalıyız.”
Tarihimizin sembol isimlerinden dilbilimci, yazar, akademisyen ve sivil toplum lideri Nalo Zaur’u ve aziz hatırasını saygı ve rahmetle anıyoruz.
Share