Kefken’de Kafkas Sürgünü Anıtı Açılıyor

Soykırım ve Sürgünün sembol tarihi olan 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününde yaşanan acıları yansıtmak amacıyla Kocaeli Belediyesi tarafından yürütülen “Kafkas Sürgünü Anıtı” çalışmalarında sona gelindi. 

Kocaeli Belediyesi tarafından Kefken Babalı Köyü sahilinde yapımına başlanan heykelin tasarımı Doç. Dr. Ceyhun Konak tarafından, tarihi akademik çalışmaları Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Polatel tarafından yürütüldü. 7,5 metre yüksekliğinde olan demir plakalardan oluşturulan anıt heykelin etrafına tarihsel süreci, yaşanan acıları anlatan yazılar ve haritalar konumlandırılmış olup, anıtın ön tarafı da yürüyüş ve etkinlik alanı olarak hazırlanan proje 21 Mayıs tarihine yetiştirilmek üzere çalışmalar son hızla devam etmektedir. Kumsal kısmında bulunan tarihi mağaranın anıtlaştırılması için bu alana geçiş yolu ahşap platformlar ile zemin oluşturulmuş ve mağara ağzı hem güvenliği sağlayacak hem de görsellik katacak bir tasarım ile kullanıma hazırlanmıştır.

Mimari, sanatsal ve tarihi tüm aşamalarında KAFFED olarak katkılarımızı sunduğumuz anıtın 21 Mayıs 2023 tarihinde açılışı yapılacak olup, tüm Çerkes diasporasının davetli olduğu Sürgünü Anma Programı, Kocaeli Belediyesi tarafından organize edilecektir. 

Başta Kocaeli Belediyesi olmak üzere, halkımızın acılarını ölümsüzleştirmek için çaba ve emek sarf ederek projeye katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz.

KAFFED Kafkas Dernekleri Federasyonu

Share