Lavrov: Abhazya ve Güney Osetya’nın Gürcistan ile İlişki Kurmasından Yanayız

KAFFED HABER

Lavrov: Abhazya ve Güney Osetya’nın Gürcistan ile İlişki Kurmasından Yanayız

MOSKOVA- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2022 yılındaki diplomasi olaylarını değerlendirdiği basın toplantısında Gürcistan ile Abhazya ve Güney Osetya arasında “Rusya’nın da katıldığı” diyalog mekanizmaları olduğunu hatırlatarak Moskova’nın tanıdığı bu iki cumhuriyetin Tiflis’le ilişki kurmasına karşı olmadıklarını söyledi. 

Lavrov “Biz Abhazya ve Güney Osetya’nın Gürcistan ile ilişki kurmasından yanayız. Bizim de katıldığımız diyalog mekanizmaları var. Gürcistan, Abhazya ve Güney Osetya arasındaki sözde Cenevre görüşmelerinin Batılı katılımcıları (Avrupa Birliği, BM, AGİT ve ABD) bir şekilde bu diyalog formatını Ukrayna etrafında olup bitenlerin rehinesi haline getirmeye çalışıyor. Bence bu çok kaba ve gayri profesyonel. Bu, belirli bir bölgede siyasi kin ve kaprislerine göre belirli görevleri yerine getirdikleri anlamına geliyor” dedi. 

Lavrov Ukrayna savaşından dolayı Batı’nın Rusya’ya karşı yaptırımlarına eşlik etmeyen Gürcistan hükümetinin tutumunu takdir ederek “Batı’nın baskısına direniyorlar” dedi. Gürcistan’la doğrudan uçuşların başlatılması arzunu dile getiren Lavrov, Gürcü ekonomisindeki yüzde 10 büyüme başarısını da Rusya ile ticari ilişkilere bağladı. 

Rusya yaptırımlara katılan ülkelerin sıralandığı “Dost Olmayan Ülkeler” listesinde Gürcistan’a yer vermemişti. Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, ülkenin ulusal çıkarlarına aykırı olduğu gerekçesiyle Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına katılmayacaklarını belirtip yaptırımların Ukrayna’daki çatışmaları durduramayacağını vurgulamıştı.

 

Share