ABHAZYA CUMHURİYETİ HAKKINDA

TBMM Genel Kurulunda, 12.12.2022 tarihinde gerçekleşen 2023 yılı bütçe görüşmeleri esnasında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun, CHP Grup Başkanvekili Sayın Engin Özkoç’un gündeme getirdiği Abhazya Cumhuriyeti’ne ilişkin verdiği yanıtında Abhazya meselesine olan yaklaşımı ve aldığı pozisyon kurumumuz ve toplumumuz tarafından infialle karşılanmıştır.
Abhazya Cumhuriyeti, Abhaz halkının tarihi anavatanıdır ve hiçbir zaman Gürcistan’ın parçası olmamıştır. 1992 yılında, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla ortaya çıkan kaos ortamında, Abhazya’yı işgal eden Gürcistan ordusuna karşı tüm Kuzey Kafkasya halklarının mücadelesiyle kazanılan zafer ve takip eden bağımsızlık iradesi ile günümüze değin gelen Abhazya Cumhuriyeti’nin hukuki ve siyasi statüsünü görmezden gelen; dahası kesin dille reddeden anlayışın kabulü mümkün değildir. Dışişleri Bakanlığı ve bürokrasisinin de yakından bildiği gibi Abhazya Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etmiş ve şu anda BM’de temsil edilen 9 ülke tarafından tanınmış iken Sayın Dışişleri Bakanı’nın mevcut durumu “ayrılıkçılık”, “toprak ve sınır bütünlüğünün bozulması”, “Gürcistan’ın parçalanması” penceresinden ele alması en hafif ifadeyle talihsizliktir.
Abhazya konusu, gerçekleri ve tarihsel arka planını tamamen göz ardı eden bir yaklaşımla, sadece “akrabalık ilişkileri” gibi hafif bir perspektiften ele alınabilecek bir konu olmaktan uzak, karmaşık bir meseledir.
Tarafımızca Türkiye Dışişlerinin, Türkiye ve Abhazya ve hatta Gürcistan çıkarlarına daha uygun bir pozisyon belirlemesi ve çözüme katkı sunması beklenirken çok sert ve bağlayıcı bir pozisyon alınması ile konu ciddi bir açmaza sürüklenmiştir. Bu yaklaşım Türkiye’de yaşayan insanımızı derinden yaralamış ve endişeye sevk etmiştir.
KAFFED olarak mevcut durumun telafisi ve Abhazya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının tanınması, mevcut ambargo şartlarının, seyahat ve ticaret konularındaki kısıtlamaların kaldırılması ile konuların ele alınmasında yapıcı ve rasyonel bir tutum belirlenmesini beklediğimizin bilinmesini isteriz. Bu tutumun gerek Abhazya Cumhuriyeti ve gerekse Gürcistan’ın yararına olacağına olan inancımız tamdır.
KAFFED Kafkas Dernekleri Federasyonu
Share