DÇB Başkanı Hauti Sohrokov’un Nüfus Sayımına İlişkin Açıklamaları

Dünya Çerkes Birliği (DÇB) Başkanı Hauti Sohrokov’un, katıldığı Kabardey Balkar Cumhuriyeti Kamu Odası toplantısında, Rusya Federasyonu nüfus sayımında halkımızın bütün vatan coğrafyasında ortak bir isimle yazılması talebine karşı çıkarak, toplantıda halkımızın Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde “Kabardey” olarak yazılması yönündeki görüşlere destek vermesinin kabul edilemez nitelikte olduğunu Federasyonumuz resmî bir yazı ile DÇB’ye bildirdi.

Konu ile ilgili son bir yılda yapılan toplantılarda da Federasyonumuz temsilcileri, nüfus sayımında DÇB’nin ortak isimle kayıt konusuna destek vermesi gerektiğini gündeme getirmiştir. Toplantılarda farklı katılımcılar tarafından “Çerkes” ve “Adıge/Çerkes” alternatifleri gündeme getirilmiştir. Federasyonumuzun talepleri sonucu DÇB tarafından Adıgey Adıge Xase Başkanı Tlemeşok Ramazan başkanlığında bir komisyonun kurulması kararlaştırılmıştır.

Daha önce pek çok kez Federasyonumuz, DÇB Başkanı Hauti Sohrokov’un, DÇB yetkili organları tarafından bir karar alınmadan kamuoyuna açıklama yapmaması gerektiği hususunda uyarılarda bulunmuştu. Aynı durumun, DÇB toplantılarında gündeme alınan ve tartışılan bir konuda bir kez daha yaşanması ayrıca önemli bir sorundur.

Kamuoyuna duyurulur.


Konu ile ilgili KBC Kamu Odası Basın Servisi açıklaması:

http://xn--90arleh.xn--p1ai/index.php/2214-vserossijskaya-perepis-naseleniya-kabardintsy-ili-cherkesystrong>

p>


nanKaffed

Share