Erciyes Üniversitesi Çerkes Dili ve Kültürü Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerimiz tercihlerini 5  Ağustos – 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapıyor.

p>

Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ne bağlı Çerkes Dili ve Kültürü Bölümü, Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü ile birlikte üniversite tercihi yapacak öğrenciler için cazip seçenekler olmaya devam ediyor.

p>

İlk öğrencilerini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında alarak kadim kültürümüzün ve dilimizin gelecek nesillere ulaşması adına önemli bir misyon üstlenen Erciyes Üniversitesi Çerkes Dili ve Kültürü Bölümü bu yıl ilk mezunlarını verecek.

Güçlü bir akademik kadroya sahip Bölümün kuruluş amacı, çok yönlü yaklaşıma sahip, güçlü bir altyapıyla donanmış ve gerek mesleki gerekse bireysel anlamda mümkün olan en iyi Çerkes Dili ve Kültürü eğitimini almış bireyler yetiştirmek.

Çerkes filoloğu/dilbilimcisi ünvanı ile tamamlayan mezunlar, birçok farklı alanda çalışabilir. Örneğin, filoloji çalışmaları yapan kurumlarda, görsel ve yazılı basında ve enformasyonla ilgili çeşitli kuruluşlarda kariyer yapabilir; ticari, ekonomik ve bilimsel ilişkilerde rol oynayan resmi ve özel nitelikli kurumlarda görev alabilir; başta Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere ülkemizdeki ilgili kurumlarda ve özel kuruluşların kültür ve turizmle ilgili birimlerinde çalışma olanağı bulabilirler. Arzu ettikleri takdirde, lisansüstü eğitimi alarak akademik alanda çalışmayı seçebilirler.

p>

Ayrıca, sayıları hızla artan özel kuruluş ve vakıfların kurduğu müze ve çeşitli kültür birimlerinde yabancı dil bilen ve alanında iyi yetişmiş dilbilimcilere artan talep çalışma alanlarını genişletmektedir.

Toplumumuz için büyük bir kazanım olan Bölümün varlığı ve başarılarının devamı dilimiz ve kültürümüz için büyük önem taşımaktadır.

p>

Bu bölümü seçerek dilimizin ve kültürümüzün korunması ve yaşatılmasına katkıda bulunacak tüm öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyoruz.

Akademik Kadro
div>
Bölüm Başkanı:
div>
Dr. Öğr. Üyesi Arif YILDIRIM
 
Öğretim Üyeleri:
div>
Prof. Dr. Zaual IONOV
 
Doç. Dr. Irina INCHIEVA
 
Dr. Öğr. Üyesi Madina PASHTOVA
 
Öğr. Gör. Marina KUMYKOVA

Taban Puanları (2020-2021 Akademik Yılı)

div> td> td> td> td> tr> tr> tr> tbody>
BölümPuan TürüKonTaban Puanı
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Çerkes Dili ve Kültürü SÖZ 30 258,37900
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Çerkes Dili ve Edebiyatı SÖZ 30 250,80076
table>


Kayseri Kafkas Derneği'nin katkılarıyla hazırlanan tanıtım videoları


{youtube}XS281RKMai0{/youtube}

{youtube}FB2SVwNZNHk{/youtube}

p>
nanKaffed

Share