Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerimiz tercihlerini 5  Ağustos – 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapıyor.

p>

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ne bağlı Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, Erciyes Üniversitesi Çerkes Dili ve Kültürü Bölümüyle birlikte üniversite tercihi yapacak öğrenciler için cazip seçenekler olmaya devam ediyor.

p>

Kafkasya dışında kurulmuş ilk Çerkes Dili ve Edebiyatı lisans programı olan Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü 2013 yılında açıldı ve ilk mezunlarını 2017 yılında verdi. Düzce Adıge Kültür Derneği’nin yoğun çabaları ile birlikte Federasyonumuzun da desteğiyle kurulan Bölümde geçtiğimiz yıllarda Yüksek Lisans ve Doktora Bölümleri de açıldı.

p>

Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü, öğretim üyelerinin önemli bir bölümünü de sağlayan Maykop'taki Adıgey Devlet Üniversitesi ile yakın işbirliği içinde çalışıyor. Önceki eğitim döneminde 3 öğrenciye Mevlana programı kapsamında Adıgey Üniversitesi'nde eğitim imkanı sağlandı.  

p>

Bölüm "güçlü bir altyapı ile donanmış, uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar yapabilecek çalışma yöntem ve disiplini kazanmış, yaratıcı ve eleştirel düşünebilen, doğru soruları soran, çözüm üretebilen, yeni gelişmeleri takip eden, kendini etkin bir dille ifade edebilen, sadece Türkiye değil yurtdışında da başarılı olacak öğrenciler yetiştirmeyi"  ve  "öğrencilerin Çerkes ve Dili ve Edebiyatı alanında araştırmalar yapmalarını sağlamayı, çağdaş teknolojilerden de yararlanarak dilbilimi ve dilin kullanımı üzerinde çalışırken eleştirel ve analitik yaklaşımlarını geliştirmeyi" amaçlıyor. 

p>

Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olan öğrenciler filolog unvanı kazanarak dilbilimi alanında uzman olmaktadır.  Eğitimin son döneminde Eğitim Formasyonu dersleri alan öğrenciler ise Çerkesce öğretmenlik yapma yeterliliğine sahip olmaktadır. Bölümde Rusça dil dersleri de verilmekte ve öğrencilerin mezun olduklarında yeterli düzeyde Rusça dil becerisine sahip olmaları da amaçlanmaktadır.

p>

Düzce Üniversitesi, Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü üniversite tercihi yapacak öğrenciler için Bölümü ve sunulan eğitimi tanıtan kısa bir video hazırladı. Videoda Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın, 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında bölümü tercih edecek öğrenciler için bölüm ve faaliyetleri hakkında özet bilgiler verdi.

p>

Bu bölümü seçerek dilimizin ve kültürümüzün korunması ve yaşatılmasına katkıda bulunacak tüm öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyoruz.

p>

Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü Akademik Kadro: b>
span>

p>

Bölüm Başkanı span>

p>

Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın

p>

Öğretim Kadrosu: b>

p>

Prof. Dr. Mira KHACHEMİZOVA

p>

Doç. Dr. Ruzana DOLEVA

p>

Doç. Dr. Susana SHKHALAKHOVA

p>

Dr. Öğr. Üyesi Saida ABREGOVA

p>

Arş. Gör. Semra YILMAZ

p>

Taban Puanları (2020-2021 Akademik Yılı)

p> td> td> td> td> td> tr> td> td> tr> tr> tbody>
ÜniversiteBölüm AdıPuan TürüKonTaban Puanı
DÜZCE ÜNİVERSİTESİÇerkes Dili ve Edebiyatı SÖZ 30 250,80076
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Çerkes Dili ve Kültürü SÖZ 30 258,37900
table>

Düzce Üniversitesi tarafından 2021-2022 akademik yılı için hazırlanan bölüm tanıtım videosu
{youtube}fr02TzqYG6k{/youtube}

p>
nanKaffed

Share