KAFFED Yönetim Kurulu Toplandı

Yönetim Kurulumuz, gündemindeki başlıkları görüşmek üzere çevrimiçi ortamda 2 Ağustos 2021 tarihinde toplandı.

Genel Başkan Yıldız Şekerci, anavatan görüşmelerine dair bir sunum yaptı. Ayrıntıları ile web sayfasında yer alan görüşmelere dair Yönetim Kurulu üyelerinin sorularını yanıtladı.

19 Eylül’de toplanacak Dünya Çerkes Birliği (DÇB) Genel Kurulu’na yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldız Şekerci, DÇB Tüzüğünde istenilen bazı değişiklikler için çalıştıklarını bu konuda DÇB Başkanlığına adaylığını açıklayan Hagajey Beslan’ın da komisyona yardımcı olduğunu kaydetti.

Tüzük komisyonunda görevli olan Yönetim Kurulu üyesi Nesrin Alpan, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Buna göre, Genel Kurul’un mutlaka bir Divan oluşturularak çalıştırılması, delege sayılarında hakkaniyetin sağlanması, delege seçim usulü, İspalkom (Yönetim Kurulu) ve Başkan Yardımcılarının seçimi, Sovyet’in (Yürütme organı - Konsey) yapısı, Onur Kurulu oluşturulması ve kriterleri, oylama usulü gibi başlıklar üzerinde çalışıldığını, çalışmanın henüz tamamlanmadığını bildirdi.

21 Mayıs Devam Ediyor Komisyonu’nun toplantısına ilişkin Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Aziz Özbek bilgi verdi. Alınan karara göre, vatandaşlık ve anavatana giriş çıkışlar konusunda kolaylık sağlanması için bir metin yazılacak, Rusya Büyükelçiliği’ne de gönderilecek metin 19 Eylül’de toplanacak DÇB Genel Kurulu’nun gündemine taşınacak.

Uzun zamandır gündemde olan ancak pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Başkanı Koko Kazbek’in Türkiye’ye davet edilmesine ilişkin girişimler yeniden başlatılacak.

Ayrıca, değerli yazarımız Meşbaşe İshak Türkiye’ye davet edilecek. Meşbaşe İshak’ın da katılacağı ortak bir kültür programı yapmak üzere Rusya Bilim ve Kültür Merkezi ile görüşülecek.

{gallery}/haber/federasyon/2021/210802_YK_Toplanti{/gallery}

p>
nanKaffed

Share